Гайсин. Є на що подивитись

Мало хто розглядає Гайсин, як туристичний осередок. Та і ми, якщо чесно, опинились тут майже випадково – нам потрібен був готель, а на три райони – Оратівський, Іллінецький та Гайсинський – готель був лише у останньому, і це пояснювалось присутністю у Гайсині великої автодороги Вінниця – Умань. Нічого ми не очікували від Гайсина, але він нас здивував.

Будинок адвоката Літваковського

Радянщина – піонери та Будинок культури

У Гайсині зберіглося немало архітектури кінця 19 початку 20 століть – періоду, коли це було значне промислове і торгове місто, повітовий центр Подільської губернії. Тут мешкало понад 10 тисяч осіб (із них 56% становили євреї). Лікарня, управа, дві гімназії, а особливо будинки єврейської частини міста – досить цікаві туристичні атракції, а ще є забудова 20-х років минулого століття, яка теж може зацікавити. Години на три Гайсина вистачить, щоб тримати у тонусі мандрівника Україною.

Гайсин був заснований наприкінці 16 століття, як форпост на Брацлавському шляху. Він неймовірну кількість разів змінював власників у Польську добу. Після захоплення території Поділля Росією (1793 р.) Гайсин зробили центром повіту. Тоді й почався його розвиток. У Вікіпедії досить детально описана історія Гайсина та етимологія його назви – не будемо зупинятись на цьому. Відразу перйдемо до пам’яток.

Старовинна забудова єврейського району

Відразу оглянемо колишній штетл – єврейське містечко. На початку 20 століття тут мешкало близько 6 тисяч євреїв, які займалися торгівлею та ремісництвом. Нині євреїв майже немає, але вони залишили після себе гарний спадок – численні будинки, які були і житловими, і крамницями одночасно. Нині вже непросто ідентифікувати кожний будинок, але цікаво просто пройтись і оглянути цей простенький модерн. Можливо, якась із будівель була синагогою, або молитовним будинком, але нам про це невідомо.

Про історію Гайсина та його пам’ятки можна дізнатися у Краєзнавчому музеї, який розташований у старовинному будинку директора чоловічої гімназії. Будинок був зведений у стилі модерну, як і сама велика гімназія, яка розташована поряд. В колишній гімназії нині школа.

Гранд-отель

Чоловіча гімназія

З протилежного від гімназії боку вулиці можна оглянути найбільший єврейський будинок у місті, який належав адвокату Літваковського. Це прекрасний зразок європейського модерну. З того ж боку комплекс земської лікарні – знову досить симпатичний модерн, поряд з яким досить кострубатим виглядає сучасний костьол – величезна будівля, яку зводили і з закосом під неоготику.

Обов’язково зверніть увагу на будинок лісопромисловця Шпільберга та на грандотель, в якому нині газконтора.

Від ранніх радянських років місту лишилося немало відносно цікавих будівель, найцікавішим із яких є будинок культури. Колоритно виглядають двоповерхові великі дерев’яні будинки, щось типу бараків. Їх звели у 20-ті роки минулого століття, але ще й досі тут живуть.

Текст та фото Романа Маленкова

Будинок чоловічої гімназії. Нині Краєзнавчий музей

Більший та менший корпуси земської лікарні. Нині тут також лікарня.

Ось такі ось багатоквартирні бараки зводили колись більшовики

Новий костьол

Більше фото дивіться у нашій фотогалереї