Махнівка. Могила Тимка Падури.

Здавна ми минали КП Комсомольське, на шляху із Вінниці до Бердичева, і досі важко звикнути, що бриденька назва Комсомольське, яким село було із 1935 року, нарешті зникла – нині це Махнівка. Селу повернули його історичну назву.

Махнівка село велике (3,5 тис. мешканців) і давнє (засноване у 1410 році). Історико-географічного нарису про село ми робити не збираємося, якщо цікаво – погляньте у Вікіпедію. Ми хочемо зупинитись на двох головних пам’ятках Махнівки – костьол Івана Непомуки та могила Тимка Падури.

Могила Тимка Падури.

Брама на польський цвинтар.

Спочатку у Махнівці послуговувались частково знищеним під час козацько-польської війни бернардинським храмом, проте знаходитись у ньому стало небезпечно. Тому 1794 року було перероблено складське приміщення на костьол (дім молитви) коштом власника поселення Прота Потоцького. Приблизно 1840 року цей храм розбудували на костел завдяки зусиллям о. Люховського. У 1859 році костьол освятив єпископ Луцько-Житомирський Каспер Боровський. 1905 року святиню було відновлено завдяки о. Судніку, а 1947 року її закрили. У 1992 році храм було повернено, його освятив єпископ Ян Ольшанський. (Текст із сайту Костели і каплиці України)

Зазначимо, що храм у Махнівці в часи радянських варварів оббудували так, що у ньому важко нині впізнати старовинний костьол.

Оббудований костьол Яна Непомука. Передня частина наскільки банальна, що забув сфотографувати.

Тимко Падура – автор легендарної пісні “Гей, соколи”, яка співається чотирма народами – українцями, білорусами, словаками, але в першу чергу – поляками. Для них це – другий гімн. Майже всі у Польщі знають цю пісню, але далеко не всі знають, що її автор народився й помер в Україні, дуже далеко від Польщі. Народився він у містечку Іллінці, про яке ми вже писали, а помер і похований у Махнівці. Майже смішно, коли у ЗМІ зустірчаються статті про віднайдення могили Тимка Падури – та вона постійно тут була, ще й із великою надгробною плитою, де написано хто тут похований. Невже ніхто не бачив?

Ось трохи тексту із Вікіпедії про Тимка Падуру:

Тимко́ Паду́ра (пол. Tomasz Padurra, також Тиміш Падура, Томаш Падура, Tymko Padura; 21 грудня 1801 — 8 (20) вересня 1871) — українсько-польский поет, композитор та торбаніст. Автор відомої польсько-української пісні Гей, соколи (пол. Hej, sokoły).

Нащадок дрібношляхетської родини (батьківській герб Сас й по матері герб Задора), що відбилося на його світогляді. Як польський патріот наполягав на необхідності спільної боротьби поляків та українців за незалежність. Був співцем козаччини, популяризував український фольклор та музику.

Фото Романа Маленкова.

49.717688, 28.669365 Дивитись на мапі Google Maps