Крижопіль. Ніяке не СМТ

Історію Крижополя гарно описала Вікіпедія, тому повторювати не буду, скажу лише що назва походить від польських слів кrzyż – кжиж – хрест та pole – поле. Krzyż o pole – хрест в полі – ну абсолютно ймовірно, що колись тут стояв великий хрест у полі, тому й поселення так назвали. Є й інші гіпотези походження назви, але ця найвірогідніша.

Залишки єврейського кладовища

Безмежно поважаю Вікіпедію, але є у них одна штука, від якої мене коробить – абревіатура СМТ. Абсолютна безграмотність, відрижка сссрщини – селище міського типу. Ну не існує таких в Україні, як і міст сільського типу. Ні, ну неофіційно такі міста є, але офіційно Конституція України, в розділі ІХ Територіальний устрій України, в статті 133, пише: “Систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села.” Може я когось і здивував – там немає ніяких СМТ. Тому Крижопіль – селище, і типу ніякого не має.

Залізнична станція та склад

Почувши слово Крижопіль відразу в пам’яті спливає слово – євреї. Не знаю навіть чому. Євреї дійсно у Крижополі жили у великій кількості, як і по усіх містечках Поділля, які вони називали штетлами. Нині про єврейське минуле Крижополя нагадують лише залишки єврейського кладовища.

 Пам’яток архітектури в Крижополі аж одна – будівля залізничної станції, зведена на початку 20 століття. Хоча біля неї є ще й старовинний склад – теж цікавий. Не скажу що Крижопіль абсолютно не цікавий – вузенькі міські (а не сільські) вулички із одноповерховою забудовою точно цікавіші ніж хрущоби якогось менш старовинного райцентру, але туристові тут дивитись майже нічого.

Текст та фото Романа Маленкова

48.393308, 28.875445 Дивитись на мапі Google Maps