Нападівка. Палац Тора Ланге

Традиційно палац у Нападівці називають палацом Тора Ланге – відомого данського дипломата, перекладача і поета (почитайте про нього у Вікіпедії – здивуєтесь), але данець цього палацу не будував, адже з’явився він за століття до того, як тут мешкав Тор Ланге. Палац звів польський поміщик Валеріан Прилуцький наприкінці 18 століття, пізніше він змінював власників, доки не опинився у Наталії Протопопової, яка вийшла заміж за Тора Ланге. Таким чином, дипломат став жителем Нападівки й власником палацу дружини.

У віці 64 років (1915 рік) Тор Ланге помер у Нападівці й був похований в родовому склепі Протопопових. Але у 1920-му данські родичі забрали тіло дипломата-поета-перекладача й перепоховали у Копенгагені.

Палац у Нападівці звели у стилі зрілого класицизму. Він абсолютно типовий для стилю – одноповерховий, прямокутний, з трьома ризалітами, з який центральний спереду має шість колон, з-заду вісім, усі іонічного ордеру. Праворуч від палацу розташований флігель, ліворуч – круглий фонтан.

Нині палац, який в радянський період виконував функції школи занепадає і руйнується. Вже давно немає вікон і дверей, майже зникла помпезна ліпнина, обліз тиньк, немає підлоги та, у більшості кімнат, стелі…

Палац у Нападівці міг би бути туристичною родзинкою села, але нападівцям мабуть не до того – нехай валиться, кому він треба. Міг би бути міжнародний музей, але сулячи з усього жити йому залишилось недовго. Хоча будували у 18 столітті надійно, будемо сподіватись, що старі стіни ще вистоять.

Текст та фото Романа Маленкова.

 

49.271688, 29.137115 Дивитись на мапі Google Maps