Старостинці. Прекрасна церква, водяний млин та ферма-фортеця

За 12 км на північ від Погребища, при дорозі на Ружин, на берегах річки Білуги, лежить село Старостинці. Вважається, що заснували його у 1606 році. “Словник географічний Польського королівства та країв слов’янських” вказує, що село тривалий час належало родині поміщиків Ржевуських, із Погребища (це ті самі, з яких вийшла Евеліна Ганська, відома, як дружина Оноре де Бальзака). у 1800 році Старостинці, разом із навколишніми землями, купив Каспр Івановський, за сприянням якого, на кошти парафіян, було зведено головну пам’ятку села – церкву святої Параскеви.

Церква святої Параскеви, 1822 р.

У 2007 році, під час реставраційних робіт, було знайдено пошкоджену корозією табличку, з інформацією про закладення храму: “1822 года Октября 1 дня Церковъ / Параскевіевска Соборомъ заложена / Протоієреямы Сквирскимъ Андреемъ / Врежевскимъ и Ружинскимъ Андреем / Бернацким и Священикъ Корниліа[м] / И соборным Діяконъ Маркъ / Сышанск[ом]ъ” та “За державы Благочестивийшаго Го / сударя императора Александра Іго / По благославленію Кіевского Митро[-]та / Евгения иждівениемъ помещика / Каспра Ивановского”. Храм хведений у стилі класициму, але його форми зовсім не назвеш типовими та провінційними – церква у Старостинцях має ще й барокові форми – напівкруглі приділи та абсиду, восьмигранний, шоломоподібний купол. Класний храм, точно не “єпархіалка”.

Водяний млин

Недалеко від церкви, на річці стоїть старовинний млин, ймовірно зведений наприкінці 19, чи на початку 20 століть. Невеликий, як і річка, але дуже колоритний, складений із одноповерхової і двоповерхової частин. У 2017 році млин якраз ремонтували, чистили жолоб, щось робили із шлюзом. Можливо, зараз, млин вже працює. 

Навпроти церковного подвір’я стоять високі башти та стіни із помаранчевої цегли. З-за стін проглядаються будівлі ферм. Оце так фермерське господарство – справжня тобі фортеця. Збудоване господарство на кошти відомого бізнесмена Бориса Ставнійчука. На його ж кошти виконується облаштування набережної: ліхтарі, доріжки, ландшафтний дизайн.

Старостинці цікаве село, а має стати ще цікавішим. Відвідайте.

Текст та фото Романа Маленкова

 

49.563423, 29.231800 Дивитись на мапі Google Maps