Садиба у Верхівці – одна з найкраще збережених на Вінниччині і дасть фору багатьом палацам долини Луари. На відміну від сусідньої Ободівки палац Собанських у Верхівці добре зберігся завдяки розташуванню в ньому сільськогосподарського технікуму, який дбає не лише про палац, а й про всю територію колишньої резиденції. Крім шикарного палацу, що має декілька різних фасадів, в садиба має в’їзну браму, яка заслуговує на звання маленького романтичного замку.
Про період заснування Верхівки пишуть різне: XV ст., XVІ ст., 1600 рік. Відомо, що за часів хмельниччини воно було укріплене кріпосними спорудами. У XVII столітті містечком володіли Потоцькі. Передбачаючи занепад Верхівки, хитрий Потоцький продав її Собанським. І був правий: у 1870-х роках залізниця пройшла на відділі від Верхівки, та її вплив, як торгово-ремісничого містечка, різко впав. На початку XX ст. практично все нечисленні торгові заклади у містечку – три мануфактурні, бакалійна і аптечна крамниці, – належали євреям. На початку XX століття в містечку були три синагоги, чисельність єврейського населення складала 1094 людини (32% населення).
В середині ХІХ століття Верхівкою володіли Собанські, як мали свою головну резиденцію в сусідній Ободівці. Верхівка належала Станіславу Собанському – сину власника Ободівки Ієронима Собанського. Збагатившись на викупі селян внаслідок реформ 1861 року та на торгівлі вовною, Собанський починає облаштовувати свою садибу в Верхівці. Спочатку це був невеликий будинок. Пізніше було закладено парк.
У 1886 році Станіслав помирає і Верхівка дістається його двом синам – Генрику і Вітольду. Маючи різницю у віці в один рік, брати ніколи не були одружені. До сексуальних меншин вони не належали, все було значно заплутаніше. Місцеві чоловіки водили на ніч до Генрика і Вітольда своїх дружин, щоб отримати для себе якусь матеріальну чи не матеріальну вигоду. Всім було добре, бо ніхто не був ображений. Але закінчили обидва брата погано: у 1919 році під час буремних подій вони втекли до Волочиська, але були там розстріляні разом власником волочиського маєтку Ледоховським.
Палац збудовано в стилі необароко за проектом архітектора Косаревського. Він дійсно один з найкрасивіших на Вінниччині, має різні неповторні фасади. Палац поділений на 2 внутрішній об’єми і має 4 входи – по 2 на брата.
Деталі фасадів:
Одночасно з палацом було закладено красивий парк площею 30 гектар. Парк створювався за проектом майстра Кроненберга. Дерева привозились у дорослому віці з різних місцевостей України і Західної Європи.
Паркова альтанка:
На території парку збереглося дві стайні і декілька інших господарських споруд.
Один з будинків для челяді:
Але чи не найцікавіша деталь ансамблю – це в’їздна брама з високими кам’яним муром:
Річка біля палацової брами:
У 1884 році у Верхівці була побудована кам’яна п’ятикупольна церква з дзвіницею. Будівництво велося на пожертвування місцевих парафіян і допомогу від казни. Освячена була в ім’я Св. Апостола Іоанна Богослова.
Цікава будівля в центрі села:
Автор – Андрій Бондаренко