Фоча грецька Фокая чи Фокея названа на честь тюленів, що мешкають на островах, назва яких і вимовляється співзвучно. Їх зображували на монетах цього міста. Цікаво, що греки з Фокеі заснували в 600 році до н. е. місто Массалію, сьогоднішній Марсель – сьогодні головний французький порт Середземного моря.
У Фокеї придумали новий прес для віджиму оливок з метою отримання з них такої улюбленої нами негреками також олії. Він складався з трьох важких коліс, два з яких оберталися на третьому. Його мешканці також були досвідченими моряками, які заснували кілька колоній у західному Середземному морі, включаючи Марсель. Як вам? Де французький порт і, де Фоча!
У 1275 році тут уже всюдисющі генуезці створили головну базу для відправки на острів Хіос корисних копалин, що використовувалися для фарбування і дублення. Пізніше вони заснували ще одне місто з такою ж назвою за кілька миль на північ від Фочі, яке було ближче до місця видобутку; з цієї причини старе місто сьогодні називають Ескі Фоча (Стара Фоча), а нове – Єні Фока (Нова Фока).
Місто було укріплене генуезцями, але від стін та веж, які його захищали, залишилося дуже мало. Венеціанці напали на Фочі в 1379 році, але генуезцям вдалося зберегти місто до 1455 року, коли воно було завойоване султаном Мехметом II.
Набагато міцнішу фортецю побудували османи на мисі в південному кінці затоки. Фоча разом з Чешме мала гарантувати, що ніхто не зможе атакувати кораблі в гавані. Незважаючи на гармати у фортеці в 1649 році венеціанці напали і встигли зайти навіть в гавань. Османи, побоюючись, що венеціанці можуть висадитися і захопити місто, підпалили власні кораблі для захисту міста.
Великій грецькій громаді, яка мешкала у Фочії, довелося покинути місто, коли в 1923 році, в кінці тривалого конфлікту, регіон залишився під владою Туреччини. Найбагатші сім’ї жили в гарних кам’яних будинках, які довгі роки залишалися гнити. Що досить поширене явище в усіх колишніх грецьких містах. Ті, що не впали, зараз включені в програму збереження і відновлюються. Ці грецькі характерні кам’яні будинки з віконницями дуже привабливі.
Грецію з високої гори видно. Пароплав звідси до острова Лесбос йде дві години.
Однак, на вершині гори ми змогли подивитися три збережені млини, насолодитися видом на бухту і сучасне місто Фоча.
Текст і фото Сергія Щербія