Град (замок, фортеця) Червені Камень (сл. Červený Kameň, нім. Rothenstein, угор. Vorosko) стоїть між селами Часта й Піла, на південно-східному схилі Малих Карпат. Від Братислави до нього якихось 55 кілометрів, тому тут завжди повно туристів (офіційна статистика вказує 150 тисяч на рік). Але популярний серед туристів він не тому, що близько від столиці, а тому що він неймовірний.
Відразу зазначу – ніякі фото не передають могутності та величі цього граду – це потрібно бачити наживо. Коли стоїш поряд із його баштами – вони здаються хмарочосами, будівлями велетнів. Але град звели зовсім не велетні – у 1230-1240 рр. готичний град на цьому місці збудувала чеська королева Констанца. Його перебудували у 15 столітті, а те що ми бачимо – продукт століття 16-го, в 30-ті роки якого, град перебудував граф Антон Фуггер. В розробці проекту нового замку приймав участь видатний художник Альберт Дюррер, який товаришував із Фуггером.
Замок будувався як безпечний склад (чи то банк) для товарів Фуггера, який активно займався торгівлею. Товари зберігались у підвалах, яких було набудовано стільки, що нині це найбільші старовинні підвали Центральної Європи.
У 1588 році Червені Камень перейшов у власність братиславського жупана Мікулаша Палфі, який одружився на Марії Фуггер. Але скупенький тесть не подарував замок зятю – він його продав. Родина Палфі володіла замком до другої світової війни.
Вважається, що град Червені Камень, є чи не найкраще збереженим у Словаччині. Ми не були у покоях, тому інтер’єрів не побачили – не мали часу на таку розкіш. Але судячи із картинок в путівнику – інтер’єри просто неймовірні.
Нині у замку музей. Вхід, звичайно, платний, це у приміщення, а навколо і під мурами можна гуляти безкоштовно.
Текст та фото Романа Маленкова.