Словаччина. Меджилабірці Medzilaborce. Музей Енді Воргола

У Пряшівському краї, на сході, за 5 км від польського кордону, лежить містечко Меджилабірці Medzilaborce. Тут 6,5 тисяч мешканців, храми трьох основних конфесій та великий Музей Енді Воргола, який і робить містечко знаменитим. Далі скористаюся текстом Вікіпедії:

Вперше місто згадується в грамоті угорського короля Людовика I Великого у 1347 році як володіння князів Другетів, село Мезоброд. Перша згадка про Меджилабірці як про місто зустрічається у 1543 році. Починаючи з 1684 року Меджилабірцями володіла родина Чакі. З 1910 році місто стало районним центром Земплинскої жупи. За часів Першої та Другої світових воєн Меджилабірці були сильно зруйновані, що негативно відбилося на подальшому розвитку міста. У 1958 році почалася індустріалізація міста.

У Меджилабірцях є греко-католицька церква святого Василя Великого з кінця 18 століття в стилі класицизму, перебудована в 1878 році, єдиний в окрузі римо-католицький костел Діви Марії з 1903 року в стилі сецесії та православна церква святого Духа з 1949 року в історичному стилі за проектом Володимира Січинського, як пам’ятник полеглим у війнах, з 1963 року національна культурна пам’ятка.

У міській частині Борів є греко-католицька парафіяльна церква святого Архангела Михайла з 1778 року в стилі бароко, перебудована в 1873 році в стилі класицизму, з 1963 року національна культурна пам’ятка.

У міській частині Видрань є греко-католицька парафіяльна церква святого Архангела Михайла з 1874 року та православна церква святого Архангела Михайла з 20 століття.

Батьки Енді Воргола народилися у недалекому селі Микова, тому Енді Воргол бував у цих місцях. Кажуть, що він навіть сам хотів заснувати тут музей. Не дожив. Помер у 1987 році, а музей відкрили, в тому числі і родичі, у 1991-му. Далі знову Вікіпедія, але вже словацька:

Експозиційна частина музею поділена на три частини. У першій частині виставки представлені твори Пола Уорхола та його сина Джеймса. Пол – художник-аматор, а його син Джеймс – професійний художник, присвячений ілюстраціям дитячих книг.

Друга частина складається з цінних автентичних матеріалів про походження Енді Воргола, документів та реквізитів, які свідчать про руське походження художника, батьки якого народилися в Мікові поблизу Медзилаборце . Серед найцінніших артефактів на цій виставці – автентична хіміза, в якій хрестилися сини Джульєтта та Ендрю Уорхол – Пол, Джон та Енді.

Третя за величиною виставкова частина представлена ​​творами Енді Воргола. Він складається з робіт, позичених музею Фонду візуальних мистецтв Енді Воргола в Нью-Йорку , колекцій приватних колекціонерів та робіт, що належать музею. На виставці представлені всі творчі періоди художника. Більшість творів – це сериграфії . Серед найважливіших – 10 найвідоміших євреїв 20 століття, Дами і джентльмени 1975 року, Лілліан Картер (1977), Кіміко (1981), а також портрети Інгрід Бергман (1983), Мілдред Шеел (1980), Сент-Аполлон (1984), Тедді. Рузвельт (1986), Х. Ч. Андерсен (1987), або керівник групиRolling Stones Міка Джаггера (1975) та інших. До комуністичної символіки належать серіграфи Хаммер і Косак (1976) та Червоний Ленін (1987). Музей сучасного мистецтва Енді Уорхола має 160 постійних творів і артефактів художника.

У 2001 році режисер Станіслав Муха зняв документальний фільм у німецькій постановці ” Абсолют Воргол” , який показує життя в селі Мікова , батьківщині батьків Енді Уорхола , родичів родини та наближає життя до регіону. Важливою частиною документального фільму є презентація Музею сучасного мистецтва Енді Уорхола в Меділаборсе , в якій можна побачити деякі твори художника.

Від України до Меджилаборців зовсім не далеко, але українці дуже рідко відвідують музей Воргола, а це ж світовий рівень.

PS. Чесно кажучи, я теж не був у музеї – поспішали страшно. Наступного разу варто зайти.

Фото Романа Маленкова

49.278173, 21.912435 Дивитись на мапі Google Maps