Крогулець

Село Крогулець стоїть на річці Нічлава приблизно на півшляху між Копичинцями і Гусятином. Населення села становить 8,5 сотень мешканців, а перша згадка про нього датується 1574 році. В селі є пам’ятка архітектури національного значення – дерев’яна церква Св. Параскеви. Та Крогулець і церква більше відомі тим, що у храмі від 1872 по 1879 роки служив письменник Марко Мурава (справжнє ім’я – о. Сільвестр Лепкий) – батько відомого поета, прозаїка, критика, видавця, перекладача, художника, публіциста та громадського діяча Богдана Лепкого. Сам Богдан, до речі, також народився поблизу Крогульця – на хуторі Кривенький, якого зараз не існує.

Параскевська церква – зразок подільської дерев’яної архітектури, збула збудована в останній третині XVIII століття. Вона є тризрубна, одноверхою, нава і бабинець – майже квадратні, вівтарна частина – прямокутна. Всі три зруби мають однакову висоту і оточені на половині висоти опасанням на ступінчастих кронштейнах. Центральний зруб (нава) перекритий доволі в оригінальних спосіб: стіни зрубу переводяться в залом, грані якого трохи видовжені, а потім переходять у звужений доверху четверик, який підтримує чотирьохгранне наметове склепіння. Залом і склепіння мають в чотирьох кутах вузькі клиння (з заломі – на мініатюрних парусах), які наближають їхню форму до восьмигранника і роблять верх більш пластичним.

На жаль, подальші перебудови зіпсували вид храму. Верх і дахи вкриті бляхою, а нижні яруси зрубів – потіньковано. У радянські часи в церкві розміщувався музей атеїзму.

На захід від церкви стоїть дерев’яна триярусна вкрита наметовим дахом дзвіниця. Відкрита аркада верхнього ярусу і широке піддашшя нижнього ярусу ув’язують її з архітектурою основної споруди ансамблю – церкви.

Поруч з дерев’яною церквою Св. Параскеви у 1938 році розпочалося спорудження великого мурованого храму на честь свв. Рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги. Завершити будівництво завадила війна: до 1939 року церква була збудована лише до половини. С проходом москалів стіни храму розібрали, залишивши лише фундаменти. Відбудова і освячення церква відбулося вже на часів Незалежності. Проте і сьогодні храм не виглядає закінченим.

На місці будинку, де проживав Богдан Лепкий, збудовано школу. На школі встановлено меморіальну дошку, що саме тут пройшли дитячі роки видатного українського письменника і громадського діяча Богдана Лепкого.

У 1992 році поруч з будинком на кошти діаспори встановлено пам’ятник Богданові Лепкому (архітектор В. Садовник).

Текст та фото Андрія Бондаренка                 [info]andy_babubudu

49.100847, 26.007969 Дивитись на мапі Google Maps