Морівськ

Цей населений пункт можна вважати легендарним, адже значна кількість сучасних дослідників вказує на те, що саме звідси походив билинний богатир Ілля Муромець. І це дійсно схоже на правду.

Морівськ в письмових документах згадується під 1139 роком. Тоді це було місто, яке називалося Муровійськ або Моровійськ. Ймовірно що утворилося воно значно раніше. У домонгольський період належало воно то київським, то чернігівським князям.

Моровск. Николаевская церковь

Миколаївська церква (ХІХ ст.)

Відомо що Ілля Муромець був реальною історичною особою. Тривалий час перебував він на службі у київських князів й відзначився багатьма подвигами. На старість Ілля постригся у ченці й за видатні заслуги перед церквою був похований у печерах Києво-Печерської лаври.

У ХІХ столітті дослідники та громадська думка зійшлись на тому, що Ілля народився у селі Карачарово що біля російського міста Мурома. Ця думка ґрунтувалася на билинах записаних у XVIII-ХІХ століттях. Але виявляється, що билинний герой Ілля був відомий у історичних документах задовго до перших записів усної народної творчості. Зустрічається він у польських, у австрійських, у фінських рукописах. Про нього писав навіть іспанець Кастільо, який жив у Росії наприкінці XVIII століття. І у всіх цих записах Іллю називають не Муромцем, а Муровцем, Муравленином, Muravlenin (польський варіант), Muurovitz (фінський варіант), Muravitz (іспанський варіант) – всі ці прізвища вказують на те, що Ілля походив не з Мурома, а з Мурова, Мурівська чи Муровійська. А всі ці назви підходять стародавньому Морівську (місцеві мешканці кажуть «Моровськ»). Та й логічніше прийти богатирю на службу до київського князя із міста, яке було розташоване за 100 кілометрів від Києва, а не за 1000.

Васнецов. Илья Муромец

Васнецов В.М. Ілля Муромець

Іллю Муромця (точніше Муровця) тривалий час вважали втіленням російського селянина, але нині навіть російські вчені дуже сильно засумнівались у тому, чи дійсно був супербогатир уродженцем тих земель, які зараз займає Росія.

А Моровійськ було зруйновано монголо-татарами. Після цього він відродився як містечко Моровськ. У XVII століття тут навіть стояла особлива сотня Київського полку – своєрідний спецназ. У ХІХ столітті Моровськ був центром волості, а вже у ХХ – перетворився на село.

Головною пам’яткою Морівська є дерев’яна церква Святого Миколая. Збудували її наприкінці ХІХ століття. В радянські часи вона не працювала. Богослужіння відновили у 90 роки минулого століття, а вже у ХХІ столітті було зроблено ремонт церкви. Після цього ремонту впізнати у церкві старовинну будівлю досить важко, адже стіни сховали під лакованою дерев’яною вагонкою, а дах вкрили зеленою металочерепицею. Після цього церква стала схожою на заміський котедж якогось олігарха.

Текст та фото Романа Маленкова

Моровск. Курган

Слов’янський курган біля Морівська

Моровск. Курган. Раскоп черных археологов

Розкоп кургана чорними археологами

51.084979, 30.875496 Дивитись на мапі Google Maps