Переволочна

Наступна наша зупинка – Переволочна. Колись це було містечко, нині – село. Має сільську раду. Кількість населення – 680 осіб.

Переволочная. Преображенская церковь

Преображенська церква (поч. ХХ ст.)

Перша письмова згадка про Переволочну датується далеким 1092 роком. Це одне із найстаріших поселень Лівобережжя. Розташоване воно біля річки Удай. В давнину ця річка була судноплавною. На крутих вигинах (меандрах) човни часто перетягували (волочили) по суходолу, щоб скоротити відстань. Такі місця називались переволоками. Біля одного із таких місць і з’явилося поселення Переволочна.

В період монголо-татарської навали Переволочну було зруйновано. Відродилася вона лише на початку XVII століття. Тоді це було містечко, яке належало родині Вишневецьких. У період Визвольної війни воно стало сотенним, але вже у 1664 році втратило цей статус, адже потрапило у власність до родини Горленків.

Переволочная. Преображенская церковь

У ХІХ столітті в Переволочній стояв маєток Єлизавети Арсеньєвої – бабусі видатного російського поета Юрія Лермонтова. Поет приїжджав сюди двічі.

В Переволочній збереглася прекрасна пам’ятка дерев’яної архітектури – Преображенська церква. Її збудували на початку ХХ століття в типовому, на перший погляд, єпархіальному стилі. Це доволі велика проста будівля з однією складною банею. Баня має деякі архітектурні риси бароко. Поряд із церквою збереглися цегляні ворота, зведені у 1914 році.

Текст та фото Романа Маленкова

50.641296, 32.661641 Дивитись на мапі Google Maps