Мостище (кол. Петрівське)

Село Мостище (до 2016 р. Петрівське) розташоване на південному сході Козелецького району. Має сільську раду. Кількість населення – 740 осіб.

Комплекс Михайлівської церкви (1776 – 1790 рр.)

Назва села є досить банальною – це один з найпоширеніших топонімів в Україні. Перша письмова згадка про це село датується 1689 роком, але ймовірно його заснували раніше. Спочатку це село називалося Мостище, сучасну назву воно отримало у 1929 році (на честь радянського партійного діяча – Григорія Петровського).

У 1776 році (за іншими даними у 1782) в селі почали будівництво великої церкви на честь Архистратига Михаїла. Завершили церкву аж у 1790 році.

Михайлівська церква є зразком зрілого класицизму. Будували її за досить типовим (дуже схожа на нею церква у селі Жовтневе Згурівського району Київської області), але від цього не менш вдалим проектом. Це хрестоподібна в плані споруда з одним великим куполом у центрі, та чотирма декоративними по кутах. Абсида церкви напівкругла. Храм жодного разу не перебудовувався й зберігся у початкових об’ємах.

Дзвіниця Михайлівської церкви

Церква оточена високою мурованою огорожею з однією наріжною баштою. Колись їх було чотири, але решта не збереглися. Наприкінці XVIII століття ці башти, як і висока огорожа, могли виконувати лише функцію колоритної декорації – фортифікаційної користі від них не було ніякої.

В огорожу Михайлівської церкви вписана триярусна надбрамна дзвіниця, яка гармонійно завершує архітектурний ансамбль. Все виглядає дуже красиво і колоритно. Церква і дзвіниця вже дочекалися свої черги реставрації, а от огорожа з вежею ще чекають.

1753 року Мостище і навколишні землі придбав київський полковник Юхим Дараган – зять Розумовських. Відтоді село належало його нащадкам, які й заклали Михайлівську церкву. Найімовірніше це зробила Катерина Юхимівна Галаган (по чоловікові) – дочка полковника.

Юхим Дараган, як і Розумовські, був масоном –  це відомо. Кирило Розумовський взагалі займав одну із керівних посад в масонській ложі імперії. Можливо саме тому усі чотири фронтони приділів Михайлівської церкви прикрашає всевидюче око – в масонів воно називається Промениста дельта. Церква зведена Розумовськими у Лемешах – їхньому родовому селі, має дивовижну ліпнину, прикрашену численними масонськими знаками. Можливо і у Мостищі є щось подібне, але побувати всередині нам поки не пощастило.

Фото та текст Романа Маленкова

50.769064, 31.167827 Дивитись на мапі Google Maps