Шамраївка

Село Шамраївка розташоване за 27 км на захід від Білої Церкви. Село має сільську раду. Кількість населення – близько 1500 чоловік.

Водяний млин. Фото Романа Маленкова

Водяний млин у Шамраєвці спорудили у ХІХ ст., в 1907 році його добудували. При млині відкрили олійницю.  Пам’ятка архітектури місцевого значення.

Розпис церкви Спиридона Триміфунтського

  

Церква Спиридона Триміфунтського була збудована у 1849 році. Пам’ятка архітектури національного значення.

А ось що пише путівник: Дванадцять маршрутів Київщиною. – К.: Грані-Т, 2008. Автори: Роман Маленков та Олег Година.

“Перша зупинка – батьківщина співачки Таїсії Повалій – село Шамраївка.
Відразу за містком через Роставицю стоїть складений із тесаного каменю триповерховий млин. Нехай не вводить вас в оману напис на фасаді “1907” – будівлю звели в другій половині ХІХ століття, а в 1907 році її суттєво перебудували. Приємно, що млин і нині функціонує. Борошно мелють кожної суботи, а ось по п’ятницях працює олійниця, що розташована у цій же будівлі (до речі, значна частина обладнання олійниці відзначила свій сторічний ювілей).

Поряд з млином розташована старовинна комора, а трохи далі – мурована церква Спиридона Триміфунтського. Цю споруду звела графиня Олександра Браницька на виконання обітниці про побудову дванадцяти храмів. Основні будівельні роботи завершили досить швидко – 1839 року. Але в цьому ж році графиня померла. Діти графині, що були католицького віросповідання, не мали особливого ентузіазму стосовно продовження будівництва. Тому богослужіння у храмі почалося аж у 1849 році.

Спиридонівська церква у Шамраївці досить проста. Це хрестоподібна в плані слабодекорована будівля, що має лише одну велику баню. Але, незважаючи на простоту, церква вважається зразком провінційної класицистичної архітектури і є пам’яткою національного значення.”

В олійниці. Деяке її обладнання має 130-річний вік

49.770097, 29.834072 Дивитись на мапі Google Maps