Сосниця

Селище Сосниця розташоване на схід від Чернігова біля автодороги Чернігів – Новгород-Сіверський. Центр району. Кількість населення – близько 8 тисяч осіб.

Сосница. Женская гимназия

Сосница. Женская гимназия

Сосница. Женская гимназия

Сосница. Женская гимназия

Колишня жіноча гімназія (ХІХ ст.)

Це батьківщина видатного кінорежисера та письменника Олександра Довженка. Народився він на хуторі В’юнище, який зараз є частиною Сосниці. Казкова «зачарована» Десна, яка протікає за кілька кілометрів від селища, для Довженка на все життя залишилась найкрасивішим місцем на землі. Саме у Сосниці почала формуватись особистість майбутнього автора «Землі» та «України у вогні».

Сосницю Довженко залишив у 17 років – подався на навчання до вчительського інституту у Глухів. А потім були: Київ, Житомир, Харків, Одеса… Була всерадянська і світова слава, було приниження і «замовні» фільми… Була війна… І через все життя Олександр Петрович проніс образ рідного краю, втіливши його у автобіографічному творі «Зачарована Десна», написаному за рік до смерті. Помер Довженко у 1956 році у Москві. Там і був похований.

Сосница. Музей Довженко

Сосница. Музей Довженко

Музей Олександра Довженка

У Сосниці, на обійсті Довженків розташовано літературно-меморіальний музей, що був відкритий у 1960 році. Тут стоїть батьківська хата під соломою, повітка, клуня, а в окремому будинку розміщено літературну експозицію.

Раніше Сосниця була містом. Перша письмова згадка про неї датується 1234 роком. У XVII – XVIII століттях це був центр козацької сотні, з 1782 до 1923 року – центр повіту, а нині – центр району.

Від часів повітового центру у Сосниці залишилось небагато будівель, але дещо цікаве все таки є. Наприклад, розкішний будинок колишньої жіночої гімназії. Цей невеликий палац збудували у першій половині ХІХ століття. Особисто я не чекав побачити щось подібне у Сосниці. Колони, ліпнина і жіночі погруддя, що підтримують балкон. Зараз у будівлі корпус сільськогосподарського технікуму бухгалтерського обліку.

Сосница. Покровская церковь

Сосница. Покровская церковь

Сосница. Покровская церковь

Покровська церква (1724, 1847 рр.)

В ХІХ столітті у Сосниці було шість церков, але у радянські часи не зруйнували лише одну – Покровську. Цей досить колоритний храм був збудований у 1724 році, але у 1847 його повністю перебудували. За структурою він традиційний «козацький». Досить рідкісним, як для середини ХІХ століття, явищем є влаштування барокових фронтонів над зрубами.

У 30 роки минулого століття Покровську церкву закрили. Під час окупації вона була відкрита, але у 60-ті її знову закрили. У приміщенні церкви спочатку відкрили автошколу, вирізавши у стіні великий в’їзд для машин. Потім тут був склад. Лише у 1989 році церкву повернули вірянам.

P.S. Сосницької Покровської церкви більше немає. Її зруйнували місцеві варвари, на чолі із священиком. На її місце поставили бутафорію.

Текст та фото Романа Маленкова

51.521498, 32.496769 Дивитись на мапі Google Maps