Ржищів

Ржищів – місто обласного підпорядкування. Розташоване на берегах Дніпра у межах Кагарлицького району. Кількість населення – понад 8 тисяч осіб.

Дніпро біля Ржищева

Дніпро біля Ржищева. Фото Ростислава Маленкова

Коли і ким засновано Ржищів – достеменно невідомо. Якщо це літописне місто Вжище – то воно існувало ще до 13 століття у дотатарський період. Лаврентій Похилевич вважає, що назва Ржищів перероблена від польського слова Rzesza – натовп, відповідно з’явилося воно вже у Литовсько-Польську добу.

У 19 столітті Ржищів був значним торговим осередком Київської губернії. В той час кількість населення містечка становила 4776 осіб. Майже 70% мешканців були євреї.

Ось як писав Лаврентій Похилевич у своїх “Сказаниях…” про Ржищів 19 століття: “В настоящее время м.Ржищев занимает очень видное место между торговыми пунктами Киевской губернии, особенно по торговле хлебом, отправляемым по Днепру в Литву. Почему в последнее время евреями построено много заезжих домов и амбаров для ссыпки хлеба, до принятия его на судна. Значительность местечку придают: 7 годовых ярмарок; заводы: конный, винокуренный, пивной, 4 мельницы, экономическая больница, аптека и квартира станового пристава. В 1858 году устроен обширный свеклосахарный завод, стоящий до 300000 руб. Ныне им владеет Бердичевский банкир Гальперин”.

 Троїцька церква Троїцька церква

Троїцька церква

У 17-18 століттях власниками Ржищева були представники старовинного роду Вороничів. Головною пам’яткою архітектури сучасного Ржищева безперечно є Троїцька церква. В 1790 столітті власницею містечка стала одна з останніх представниць роду – Магадалина Воронич (за чоловіком Щеніовська). Вона передала Ржищів своїй дочці, яка була одружена із белзьким воєводою, генерал-шефом народної кавалерії Гнатом Дзялинським. Хоча існує версія, що Магдалина Щеновська продала місто Дзялинському.

Головною пам’яткою архітектури Ржищева нині є Троїцька церква збудована у 1853-1860 роках на місці старої дерев’яної. Церква зведена у, так званому, єпархіальному стилі, характерному для російських церков 19 століття. Хоча у архітектурі церкви простежуються і риси пізнього класицизму.

Текст Романа Маленкова, фото Ростислава та Романа Маленкова

Дивіться також: Ржищів на малюнку Наполеона Орди

Троїцька церква

Ржищев

Ржищев

Місто Ржищів (Обухівський район Київщини), вул. Солов’їна. “Іванів хрест”, встановлений на місці садиби останнього ржищівського сотника. Датований 1882 роком. Фото Максима Назаренка

49.965577, 31.040154 Дивитись на мапі Google Maps