Ржищів – місто обласного підпорядкування. Розташоване на берегах Дніпра у межах Кагарлицького району. Кількість населення – понад 8 тисяч осіб.
Дніпро біля Ржищева. Фото Ростислава Маленкова
Коли і ким засновано Ржищів – достеменно невідомо. Якщо це літописне місто Вжище – то воно існувало ще до 13 століття у дотатарський період. Лаврентій Похилевич вважає, що назва Ржищів перероблена від польського слова Rzesza – натовп, відповідно з’явилося воно вже у Литовсько-Польську добу.
У 19 столітті Ржищів був значним торговим осередком Київської губернії. В той час кількість населення містечка становила 4776 осіб. Майже 70% мешканців були євреї.
Ось як писав Лаврентій Похилевич у своїх “Сказаниях…” про Ржищів 19 століття: “В настоящее время м.Ржищев занимает очень видное место между торговыми пунктами Киевской губернии, особенно по торговле хлебом, отправляемым по Днепру в Литву. Почему в последнее время евреями построено много заезжих домов и амбаров для ссыпки хлеба, до принятия его на судна. Значительность местечку придают: 7 годовых ярмарок; заводы: конный, винокуренный, пивной, 4 мельницы, экономическая больница, аптека и квартира станового пристава. В 1858 году устроен обширный свеклосахарный завод, стоящий до 300000 руб. Ныне им владеет Бердичевский банкир Гальперин”.
Троїцька церква
У 17-18 століттях власниками Ржищева були представники старовинного роду Вороничів. Головною пам’яткою архітектури сучасного Ржищева безперечно є Троїцька церква. В 1790 столітті власницею містечка стала одна з останніх представниць роду – Магадалина Воронич (за чоловіком Щеніовська). Вона передала Ржищів своїй дочці, яка була одружена із белзьким воєводою, генерал-шефом народної кавалерії Гнатом Дзялинським. Хоча існує версія, що Магдалина Щеновська продала місто Дзялинському.
Головною пам’яткою архітектури Ржищева нині є Троїцька церква збудована у 1853-1860 роках на місці старої дерев’яної. Церква зведена у, так званому, єпархіальному стилі, характерному для російських церков 19 століття. Хоча у архітектурі церкви простежуються і риси пізнього класицизму.
Текст Романа Маленкова, фото Ростислава та Романа Маленкова
Дивіться також: Ржищів на малюнку Наполеона Орди
Місто Ржищів (Обухівський район Київщини), вул. Солов’їна. “Іванів хрест”, встановлений на місці садиби останнього ржищівського сотника. Датований 1882 роком. Фото Максима Назаренка