Село Пустовіти розташоване за 5 км від Миронівки. Заснували його давно – ще в 1590 році. Прийшли сюди якісь пусті війти і заснували поселення, яке так і назвали Пустовійти, ну а потім “й” десь випало. Війтами в ті далекі часи були очільники міст, інколи суддів теж так називали. А от хто були пусті війти – точно невідомо. Припускають, що це були колишні війти, чи то позаштатні, и хто зна. А на гербі Пустовітів порожній прямокутник (контур), який символізує вилучений жезл війта – берло. Називається такий контур – пустий війт.
Крім цікавої назви є у Пустовітах цікавина значно більша – це один із найгарніших, та найкраще збережених вітряних млинів України. Млин Дриги, так його називають, адже звів його місцевий селянин, небідний, Кузьма Дрига. Спочатку він збудував звичайного вітряка, потім вирушив до Голландії, чи на заробітки (мірошникувати), чи у тур, і привіз звідти проект великого голландського млина, за яким і звів існуючого нині красеня. Сталося це у 1902 році. А трохи пізніше він збудував ще одного вітряка, і став справжнім млиновим магнатом, мелючи борошно усім навколишнім селам.
В основі голландського млина стоїть 15 метровий стовп, закопаний глибоко в землю. Під млином пагорб, який насипали та трамбували усім селом… У 1926 році Кузьма Дрига помер. Його сина розкуркулили й заслали до Гулагу. Два менших млини зрунували, але більший дивом вдалося зберегти. Кажуть, що селяни захищали його до останнього. А зовсім недавно, місцеве агропідриємство, разом із селянами, відреставрувало цей неймовірний шедевр господарської архітектури, і він і нині може петлювати…
Вітряний млин у Пустовітах, повертає свої крила до вітру самостійно, там є такий спеціальний механізм – от вже голландці, чого тільки непридумають. Але зараз крила заблоковані – немає потреби їм крутитись. Неймовірний об’єкт.
Текст Романа Маленкова та Олега Година, фото Романа Маленкова.