Будинок Новікова – Верхній вал, 28

Житловий будинок  з крамницями купця Якова Новікова, Верхній вал, 28,  постав у 1893-1894 роках за проектом архітектора Миколи Казанського в стилі популярного тоді «київського» ренесансу.  Про архітектора Казанського та його твори ми неодноразово згадували у наших розповідях, тому у цьому разі дану тему пропустимо. Зупинимося на власнику (власниках). А це були досить цікаві персонажі.

Фото: Роман Маленков

Родина купців Новікових була досить багатою.  Яків (Іван) Семенович Новіков  та його брат Афанасій були купцями першої гільдії і займались рибним промислом на Волзі й закупівлею деревини. Можна обережно припустити що вони належали до євреїв-вихрестів. Бо з якого то дива ім’я Яків трансформувалося в Іван?  Зокрема у списку  купців християн Києва за 1911 рік, серед купців 1-ї гільдії бачимо “Новиков Иван Семенов, Новиков Афанасий Семенов”…

Фото: Роман Маленков

Під час єврейських погромів у 1917 р. родина Новікова дала прихисток великій кількості євреїв сусідів. Пізніше , коли Київ захопили російські більшовики,  Афанасій Новіков був розстріляний загарбниками. Яків-Іван з родиною тоді дивом уникнув смерті.

Фото: Роман Маленков

Згодом, коли російські більшовики повністю утвердилися в Києві будинок експропріювали під комунальні квартири. Пізніше там базувалася ще й низка радянських установ.  У 1970-х роках під час будівництва  метро половину будинку Новікова взагалі знесли.

Фото: Роман Маленков

Що стосується архітектури, то це двоповерховий, цегляний будинок. Як і кожнен такий  з чималим підвалом.  Планування віл початку анфіладно-коридорне. На першому поверсі, – традиційні крамниці. Житлові – на другому.  Центральну й бічні розкріповки фасадів виділено рустом першого поверху, балконами, арковими вікнами. Заокруглене наріжжя споруди завершено вибагливою банею.

В останні десятиліття будинок занепадав і був у стані “клінічної смерті”. Але в 2017-2018 роках він дивом відродився і сьогодні є окрасою Подолу.

Більше фото дивіться в галереї.