Кружики. Покровська церква. Чи хрестили у ній Сагайдачного?

Ми знайшли церкву, в якій хрестили Сагайдачного? Це може бути сенсаційна знахідка, але доказів поки не маємо.

Отже село Кружики, на Львівщині, від нього до Кульчиць, рідного села гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, 1,5 км, на інший бік Дністра. Дерев’яна Покровська церква у Кружиках, офіційно, ніби то датується 1891 роком, але документів про будівництво храму не збереглося – ця дата зазначена лише в одному шематизмі 1930 року. Натомість місцеві мешканці кажуть, що від дідів-прадідів знають, що цю церкву перенесли у Кружики у 1905 році із сусіднього села Кульчиці.

Дивимося матеріали по Кульчицям. Здавна там існувала церква Флора і Лавра – перші згадки про неї датуються 1510 роком. Пізніше згадується церква 17 століття – чи то була та сама, чи перебудована, чи новозбудована – невідомо, точно відомо лише, що відновлювали її у 1752 році. У 1904-му біля цієї церкви починають будівництво нової, увага! – а цей храм розбирають і перевозять у сусіднє село Кружики.

В обох селах люди переконані, що Покровська церква до Кружиків стояла у Кульчицях. Поглянувши на її архаїчну архітектуру, можна сказати з упевненістю, що її не будували на зламі 19-20 століть, коли вже панував модерн. Ці три зруби вказують, як мінімум, на 18 століття.
Залишається одне питання: чи може ця церква датуватись 16 століттям? Можливо не вся, а лише частина зрубів, або окремі зруби. Визначити це можна лише за допомогою дендрохронологічного аналізу – аналізу віку деревини. А поки можемо лише припустити, що саме у цій простенькій церковці колись хрестили великого гетьмана.

Текст та фото Романа Маленкова