Туреччина. Замок Пертек Pertek на Євфраті

Після того, як на Євфраті натулили водосховищ, важко стало розуміти, де нині русло цієї великої ріки. Ще важче стало зрозуміти, де русла твірних рік Євфрату – Мурату та Карасу, адже спорудивши у 1974 році греблю, турки утворили величезне водосховище, яке вони називають озером Кебан. Мурат – велика ріка, яка є головним витоком Євфрату, починається біля Арарату і має 722 км довжини, злився із Карасу у єдину масу води. А пагорби, які колись височіли над заплавою Мурату, перетворилися на острови. На одному із таких островів стоїть казковий замок Пертек Pertek.

Форсуючи Євфрат-Мурат-Карасу на паромі, ми побачили неабияку красу. Озеро Кебан – хоч і штучна водойма, але численні берегові пагорби та острови створюють романтичну ілюзію морського узбережжя, а замок Пертек її підсилює.

На жаль, за період карантину десь зникли приватні перевізники, які возили до замку на острові, а якщо й не зникли – ми їх не знайшли, тому фотографували замок лише здалеку. Добре, що і здалеку, він виглядає круто.

Вчені припускають що перший замок на пагорбі Пертек, був зведений у часи Урарту – урартійці збудували твердиню, для охорони мідних шахт, розташованих неподалік. Потім твердиня тривалий час належала вірменам, хоч на турецьких сайтах про це і не згадують. Навіть назва  Пертек походить від вірменського слова բերդակ – пертаг. А у 11 столітті, після завоювання території сельджуками, замок було перебудовано. Ще раз його перебудували османи у 16 столітті, і саме з того часу він виглядає так, як нині. Його стіни складені із великих блоків каменю,  які інколи прикрашені клінкерною цеглою та синіми кахлями, але цього, ми, на жаль, не побачили. Є причина приїхати ще.

Замок розташований біля переправи через Євфрат (хоча, насправді, через його головну притоку – Мурат, за 25 кілометрів від великого міста Елязиг.

Текст та фото Романа Маленкова.