Залісся. Національний парк та державна резиденція

1200 благородних оленів, 600 плямистих оленів, понад 200 ланів, 30 зубрів і головна конюшня України – все це Національний природний парк та Державна резиденція “Залісся”.

Перенасичення тваринами цієї території – відомий серед зоологів факт. Неймовірні стада оленів – таке в Україні можна побачити хіба що на Бирючому острові. А ще тут є Музей природи та президентська конюшня – гордість державної резиденції, на конях можна проїхатись – уявляєте собі, на президентських рисаках – таку платну послугу надають у резиденції. Ціни не захмарні.
Це не кичове Межигір’я – це головна заміська резиденція голови держави. Офіційно саме тут Президент України повинен приймати зарубіжні делегації. Загальна її площа величезна – 40 тисяч га, хоча в національний парк входить 14 тисяч га.

Державна резиденція «Залісся», як Заліське заповідно-мисливське господарство була створена в 1957 році поблизу села Залісся Броварського району Київської області для обслуговування мисливських утіх вищих партноменклатурних чинів СРСР. Господарство розкинулося в Броварському районі Київської області та Чернігівському районі Чернігівської області. Тут полювали Хрущов, Брежнєв, Щербицький, Фідель Кастро і ще купа відомих людей. На початку 1990-х років статус заповідно-мисливського був визнаний незаконним і знятий з «Залісся». З 1995 р. об’єкт отримує статус державної резиденції, з 2000 року підпорядкований Державному управлінню справами (ДУСі). У ньому знову стали проводитися закриті полювання. У липні 2010 року Президент України Янукович відзначав тут своє 60-річчя, для чого закатали асфальтом галявинку в лісі розмірами 80 на 50 м. А через два роки по всьому периметру загальною довжиною 60 км був поставлений новий паркан вартістю 7 млн гривень. Тут є два мисливських палаци, споруджених ще за часів Хрущова і Брежнєва, але з часів президентства Ющенка полювання тут заборонене, хіба що з фотоапаратом.

Село Залісся, до якого приписана Державна резиденція та адміністрація Національного природного парку відносно невелике. Його можна назвати селом однієї вулиці, яка тягнеться обабіч траси Е-95. Хоча є і кілька дрібніших вулиць. Населення мешкає близько півтисячі осіб. У березні 2022 року Залісся було під російською окупацією і зазнало дуже значних руйнувань.

Текст та фото Романа Маленкова

Президентський будинок