Успенський костьол
Колись, дуже давно, на місці костьолу стояла Пречистенська церква. Її ще у 14 столітті збудував Данило Острозький. Існує декілька версій появи римо-католицького храму на її місці: за однією версію після руйнування її татарами князь Василь-Костянтин Острозький звів костьол на її місці; за іншою – вона просто змінила конфесію й перетворилася із православної у католицьку. В будь-якому випадку, сталося це за згодою із власником Острога, коли у місті з’явилася значна кількість католиків. Більшість дослідників сходяться на думці, що це сталося у 1582 році.
У 17 столітті поряд із храмом збудували плебанію та каплицю святої Марії. А на початку 18 століття костьол докорінно перебудували і збільшили. Тоді він набув барочних форм, які у 19 столітті, численні добудови й перебудови перетворили на неоготичні. Храм став хрещатим у плані й пірамідальним, із шпилями та банею із сигнатуркою.
Успенський костьол у ХІХ столітті
Храм неодноразово горів, і після однієї із пожеж він зазнав таких руйнувань, що його довелося відбудовувати практично “з нуля”. У 1897 році, за проектом архітектора Петровського, костьол став таким, яким ми його бачимо нині – неокласицичним.
Воскресенська церква
Воскресенський православний храм був у Острозі із 1591 року. Він був дерев’яним і неодноразово руйнувався та перебудовувався. Стояв він на низькому березі річки Вілії, часто підтоплювався, тому дерево гнило й церкву доводилося постійно поновлювати. Наприкінці 19 століття храм дуже сильно похилився й перебував у аварійному стані. Вирішили збудувати церкву із цегли й перенасти її на сухіше місце – а єдиним сухим місцем в цьому районі Острога було Воскресенське кладовище. Родичі похованих тут протестували проти будівництва на могилах, але, все таки церкву збудували, мотивуючи це тим, що храми на могилах будувати дозволяється. А кладовище перенесли на інше місце, в урочище Черепки. Із матеріалів дерев’яної церкви на кладовищі збудували Микільську церкву, яку зруйнували радянські варвари.
Мурований Воскресенський храм заклали у 1903 році. Кошти, на його будівництво, були знайдені священиком Модестом Бендеровським, який і очолив парафію після освячення храму у 1910 році. В радянські часи храм не закривався.
Текст та фото Романа Маленкова
Більше світлин у фотогалереї
Ще статті про Острог: