Острог. Велика синагога

Не пригадую більше в Україні ще одного такого міста, яке б при невеликих розмірах, пустило б таке потужне коріння у сиву давнину. Не просто коріння пам’яті, а матеріальне коріння архітектури в синтезі із величною історією. В якому ще провінційному містечку бароковий храм зведений у 1780-х роках вважатимуть не дуже старим? Де ще башту, збудовану у 16 столітті називатимуть Новою? І де унікальна синагога, яка є однією із найстаріших у Східній Європі, стоятиме без віконі дверей, без підлоги та із проваленим дахом? Звичайно у Острозі.

Молитовна зала Великої синагоги

Ззовні вона не виглядає  великою – хата хатою. Але коли зайдеш всередину – стоїш із відкритим ротом від подиву. Особливо, якщо ще й підведеш погляд на позеленілі від часу та мохів цегляні склепіння. Здається, що потрапив до мультику – стояла собі така хатинка на курячих ніжках, пройшов крізь двері й потрапив у інший вимір й у інший світ. Особисто мені, ця велична будівля (якою вона зовсім не виглядає з вулиці) нагадала якийсь загублений у джунглях храм із “Закляття долини змій” (пам’ятаєте такий радянський фільм?), ось лише змій не вистачало… 

Острог – місто де жили “малі королі руські”, місто, в якому з’явився перший український вищий навчальний заклад, місто, яке із величного торгового полісу перетворилося у майже звичайний райцентр, але для мене воно ніколи не звучало як Острог – місто єврейське… Виявляється ще у 1400-му році тут промишляв якийсь великий юдейський маг-рабин на прізвище Торович. Перші єврейські поховання Острога (там є старовинне єврейське кладовище) датуються 1445 роком, а перші документальні згадки – 1495-м – того року Великий князь видав указ про вигнання євреїв із Литви, в тому числі й із Острога, але вже у 1503-му їм було дозволено повернутись. Після повернення вони й збудували Велику синагогу, хоча деякі дослідники стверджують, що вона була збудована на початку 15 століття.

Сучасний стан Великої синагоги та графічна реконструкція її первісного вигляду (без прибудов) П.Бенедюка

Синагога на початку ХХ ст. Фото з Вікіпедії

Точно відомо, що у 1603 році синагога вже існувала. У 1608-му тут вже була друкарня, а у 1610-му синагогу ремонтували на кошти Шмуеля Едельса Маршує – юдейського праведника, якого вважали святим ще за життя. Він збудував у храмі жіноче відділення й тривалий час був рабином Острога. В той час при Великій синагозі почала діяти школа рабинів – ієшива, яка вважалася однією із кращих на території Речі Посполитої.

Євреї Острога жили в окремому районі – гетто. Цікаво, що поряд із єврейським районом у місті був татарський район. Татари стали найкращими друзями євреїв після того, як врятували їх від гайдамацького погрому. Рабини в синагозі тривалий час читали молитви в пам’ять про день чудесного порятунку, але попереду їх чекав порятунок значно більш чудовий. Порятунок, який прославив Велику Острозьку синагогу на весь єврейський світ…

Молитовна зала у період з 1920 по 1939 рр. Фото з Вікіпедії

Молитовна зала нині

Синагога будувалася не пізніше 15 століття, в той час, коли війни і напади татар, турків і т.д. були звичайною справою. Тому це була справжня фортеця, товщина стін якої становила 2,5 метри. У 1792 році, під час російсько-польської війни росіяни підступили під Острог. Польський гарнізон, через свою малочисельність, залишив місто, а налякані євреї зачинились у синагозі. Росіяни прийняли синагогу за Острозький замок й почали її обстрілювати із гармат. Облога замка-синагоги тривала два дні. Ядра, які залітали до храму через вікна не розривалися і не падали – вони просто висіли в повітрі. Так каже легенда. Врешті знайшовся хоробрий єврей, який прийшов до росіян і повідомив, що вони обстрілюють не замок, а синагогу, а в ній не польський гарнізон, а налякані юдеї. Він же пообіцяв показати москалям брід через Вілію, й вони відступили від храму. В пам’ять про це чудо кілька ядер було вмуровано у мури синагоги, а кілька повісили на цепках. Особисто мені цікаво – як довго висіли у повітрі ядра, і як їх потім знешкоджували?

У 1832 році друкарня при синагозі була ліквідована російською владою за те, що друкувала маніфести польських повстанців. 

Із 1920 по 1939 роки Острог перебував у складі Польщі. В той час його дійсно можна було назвати єврейським містом, адже, наприклад, у 1921 році при загальному населенні міста у 12 тисяч осіб, євреї становили 8  тисяч, а у 1939 році їх було 10 тисяч.

Під час Другої світової війни Велику синагогу було значно пошкоджено. Ще більших руйнувань вона зазнала у 1960 році – тоді цю визначну юдейську святиню перетворили на торговий склад, розібравши при цьому всі зовнішні прибудови. Нині від храму збереглася лише захаращена молитовна зала. Хоча у 2009 році було проведено комплексне дослідження, результат якого повинен був визначити майбутню долю унікальної пам’ятки. Бліьшість дослідників зійшлися на тому, що після реставраційних робіт в синагозі потрібно влаштувати Музей єврейства Острога. Але робиоти з реставрації ще навіть не починалися.

Текст Романа Маленкова

Більше фото дивіться у галереї: Острог. Колишня столиця малого королівства

Інші статті про пам’ятки Острога:

Острог. Велика синагога

Острог. Монастир капуцинів та академія

Острог

50.329573, 26.525030 Дивитись на мапі Google Maps