Святошинські дачі

В Києві багато цікавого. Переважно в центрі. Про цікавинки околиць відомо дуже мало. Я, зважаючи на те, що околиці столиці тривалий час до міста не відносились й існували автономно, вважав що взагалі нічого цікавого на цих околицях немає. Але помилявся. Дещо все-таки є. У першу чергу це старовинні дачні садиби, які в невеликій кількості пережили радянський період. Зокрема в районі Святошина. Більше дач є у Пущі-Водиці (нині це теж Київ), але до них я ще не дібрався, а по Святошинським дачам рейд зробив, тому хочу поділитись інформацією.

Вулиця Львівська 18

Вулиця Львівська 80

Проспект Перемоги 130/1

Назву Святошин (Святошине) пов’язують із луцьким князем із чернігівської династії – Святославом (християнське ім’я Панкратій), який не витримав конкуренції за чернігівський князівський престол і в 12 столітті у Печерській Лаврі прийняв монаший постриг під іменем Микола. Цей князь прославився своїми богоугодними справами і простим аскетичним життям. Полишивши князівський престол, він подарував монастирю значну суму грошей. Дослідники твердять, що на них збудували Троїцьку надбрамну церкву Лаври та монастирську лікарню. В монастирі він спочатку працював у келарні (дрова рубав, воду носив і т.д.), потім пішов на підвищення – його призначили монастирським воротарем. Пізніше отримав дозвіл мати окрему келію й невеличкий городик, ніби-то продавав городину й на виручені кошти купував книжки. У 1142 році він змушений був полишити монаше життя, й на прохання Великого князя Всеволода попрямував до Чернігова мирити братів, які вели усобицю за княжий трон у Чернігові. А через рік (1143) помер й був похований у лаврських печерах. За життя він отримав прізвисько Святоша, а після смерті був віднесений до преподобних (чтимих за подвижницьку діяльність).

Микола Святоша володів хутором на Борщагівці, який прозвали Святошин. Так пише літопис. Назва вкорінилася й дійшла до теперішнього часу.

На початку 17 століття польський король Сигизмунд ІІІ передав святошинські землі київським міщанам. Тривалий час вони були переважно сільськогосподарськими. В кінці 19 століття заможні кияни почали зводити тут дачі й Святошин перетворився на дачне поселення. Тут було 20 вулиць та провулків, які ділились на 450 ділянок. Поселення мало власний базар. У 1901 році сюди провели електроенергію, що свідчило про заможність власників дач, а у 1911-му тут з’явився кінотеатр. Цей заклад культури функціонує і нині – це кінотеатр «Екран» (біля станції метро «Житомирська»).

Дача на проспекті Перемоги 130/1

Святошинські дачі були дуже різними від простеньких будиночків до справжніх палаців. Над спорудженням останніх працювали досить знані київські архітектори, зокрема Олександр Кривошеєв та Олександр Хойнацький. Але в радянський період більшість старовинних дач зникли: одні були зруйновані більшовиками, інші розбомбили фашисти… Зараз дійсно цікавих дачних будинків залишилось зовсім небагато. Але трохи є…

Почну із будинку за адресою проспект Перемоги 130/1. Ця двохповерхова будівля із дерев’яним ганком та балконом зразок утилітарного, хоч і досить симпатичного, цегляного стилю (різновид модерну), який був модним на початку 20 століття. Колись це був садибний будинок із парком. Нині тут бюро технічної інвентаризації. Садиба розташована за огрожею, але зайти можна вільно. Навколо зберігся невеликий парк.

Ще два цікаві будинки розташовані на вулиці Львівській. В самому кінці цієї вулиці (під номером 80) збереглася колишня дача Григорія Філіпова (пізніше нею володіла Дар’я Карська-Житник). Колись це був справжній шедевр із прикрашеним скульптурами фасадом та великим куполом замість даху. Купол до нашого часу на жаль не зберігся, а ось скульптури є. Нині в будинку Святошинське відділення ДАІ.

Дача на Львівській 80 (початок 20 ст.). Фото звідси

Дача на Львівській 80

Інша цікава будівля розташована на початку Львівської (будинок № 18). Ідентифікувати колишніх власників мені не вдалося, нині ж тут відділення акціонерного банку «Столичний». Декор фасаду дачі просто розкішний. Не знаю навіть із чим його порівняти. Жаль лише що врадянські часи до будинку приліпили безлику радянську прибудову. Ну, зовсім не було смаку у радянських чиновників.

Старовинні святошинські дачі розташовані не компактно, тому справжніми туристичними об’єктами служити не можуть. Щоб побачити ці будівлі – потрібно накрутити чималий кілометраж по району. Особливо незручно діставатись від Львіської 18 до Львівської 80 – нині ця вулиця перерізана кільцевою дорогою й не має наскрізного проїзду.

Текст та фото Романа Маленкова

Використано матеріали Михайла Кальницького [info]mik_kiev

Дача на Львівській 18

50.455270, 30.375563 Дивитись на мапі Google Maps