Кисляк. Козацька церква

За 5 км на північ від Гайсина, при трасі на Іллінці, лежить село Кисляк. Історики кажуть, що колись тут було місто Киселин, але його спалили ординці, а село Кисляк з’явилося у 16 столітті. У селі стоїть відносно невелика трьохбанна, церква, яку я здалеку прийняв за новобуд. Таке враження у мене виникло не скільки від нової шалівки, а від ядуче зеленої металочерепиці, пластикових вікон та золотої центральної бані. Виявилося що це не новобуд.

Успенську церкву в селі Кисляк збудували – увага – у 1709 році. Мало того, що це один із найстаріших храмів Вінниччини, але це ще й козацький храм наддніпрянської школи. Фантастика. Їх збереглося дуже мало, їх нищили совєти, як відьми ярчуків, і це просто диво, що він зберігся.

Звели храм із дубових колод. Дві прибудови зробили вже у 1840 році, на фундамент підняли, імовірно, на початку 20 століття, а у радянський період знесли центральну баню. Але судячи із старіших фотографій, навіть без центральної бані він виглядав дуже непогано і автентично. На прекрасному сайті Українська Церковна Архітектура, автори писали статтю про храм, до його реконструкції. Вони написали:

Відновити церкву в усій догматичній красі, звичайно, треба, але страшнувато за храм. Яким він стане після такого відтворення? 

Такою вона була до реконструкції. Фото із сайту Українська Церковна Архітектура

І вони були праві, що боялися. Металочерепиця, пластикові вікна, золото на бані… Але особисто я дякую Богу, що лише так, і що усе це можна виправити, і коштувати це буде відносно недорого. А церква супер.

Текст та фото Романа Маленкова.