У Пряшівському краї, за 7 км від польського кордону, є лемківське село Доброслава. Маленьке і дуже затишне. Тут мешкає всього 37 осіб, з яких 23 православні, а 14 – греко-католики.
Перша згадка про Доброславу датується 1570 роком. Від заснування і до скасування кріпацтва у Австро-Угорщині (1841 р.) землі села належали родині Маковиців (Маковицьких).
У 1705 році в селі було зведено церкву святої Параскеви. Майже три століття вона була православною, але у 2000 році, після ремонту, її перевели у греко-католицьку конфесію. На перший погляд такий крок зрозуміти важко, адже більшість населення Доброслави православні, але ж ця більшість – всього 23 особи, які власним коштом не змогли б утримувати такий храм, а у сусідніх селах більшість становлять греко-католики, які нині й опікуються храмом.
Храм зведений у стилі, характерному для ранніх храмів Лемківщини. Спочатку він мала лише три зруби. Бічні приділи додали у 1932 році, коли храм вже стояв на високому кам’яному фундаменті (1880 р.).
Церква святої Параскеви, на відміну від більшості лемківських храмів, має лише круглі барокові верхи, вкриті гонтом, усі стіни обшиті вертикальною шалівкою.
Навколо церкви Параскеви розташоване кладовище, обнесене парканом. Храм є пам’яткою архітектури національного значення.
Текст та фото Романа Маленкова.