Словаччина. Красний Брід Krásny Brod

Красний Брід розташований трохи південніше містечка Меджилабірці. Із цікавинок тут руїни Монастиря Зіслання Святого Духа, який був зведений у 14 столітті на кошти князя Федора Коріатовича. Спочатку це був православний монастир – єдиний у цій місцевості, який сповідував візантійські традиції богослужіння. Це був дуже багатий і відомий монастир, який фінансували подільські князі.

У 1603 році угорський граф Другет спалив православну святиню. Її майже одразу почали відбудовувати, в тому числі й за кошти католиків, адже Папа Римський мав наміри схилити керівництво Краснобрідського монастиря до унії. Для цього він дав доручення ордену єзуїтів (от же місіонери), щоб ті провели відповідну роботу. У 1613 році мали підписати унію, але в монастирі було багато противників подібного кроку. Почалися заворушення, і унію не підписали, як не підписали її і через рік, після освяти нового великого храму. Підписана вона була у 1646 році, і з того часу монастир став греко-католицьким.

У 1711 році монастир був зруйнований вдруге, під час повстання Франциска ІІ Ракоці. Відбудували обитель у другій половині 18 століття.

Втретє монастир був зруйнований в період Першої світової війни. Спочатку його дзвони переплавили у снаряди, а потім він потрапив під обстріл австрійських та російських гармат. З тих часів його вже не відновлювали.

Поряд із руїнами монастиря нині стоїть новий Василіанський греко-католицький монастир.

Текст і фото Романа Маленкова

49.242615, 21.903465 Дивитись на мапі Google Maps