Як же важко знайти у Гуглі село із такою назвою – в 99% випадків він дає нам тлумачення російського слова “говори”. Лише вписавши: село Говори, Хмельницька область – отримуємо інформацію про це село.
Інформації не так вже й багато. Було засноване у 16 столітті, лежить на річці Говірці, кількість населення – 438 осіб.
Із другої половини 18 століття Говори належали польській родині Стадницьких. Вони ж і побудували тут, наприкінці 18 століття, одноповерховий класицистичний палац.
Роза-Марія Стадницька, праправнучка перших власників, вийшла заміж за Олександра Тишкевича, нащадка давнього руського, але ополяченого, княжого роду, і відповідно, маєток перейшов до Тишкевичів. Саме Олександр Тишкевич, художник і скульптор (як пишуть в мережі) добудував палацу другий поверх, оздобив і декорував його, розбив у маєтку прекрасний парк. Сталося це після 1893-го року, а у 1917 року пани виїхали із Говорів, і добре, що в палаці розмістили школу. Нині це професійно-технічний ліцей (колишнє ПТУ).
В палаці-ліцеї збереглася прекрасна ліпнина, парк навколо палацу дуже симпатичний, але дороги до Говорів біда. І якесь замкнуте коло виходить. Але їхати треба. Поряд із палацом збереглися два флігелі – вони теж доглянуті, хоч і не виглядають музейними об’єктами.
Текст та фото Романа Маленкова.