Куткір. Костел Матері Божої Сніжної (монастир отців Капуцинів)


Куткір – село в Буському районі Львівської області, яке розташовується за 6 км на захід від смт. Красне. Перша письмова згадка про населений пункт датується 1475 роком. З 1585 року село стає власністю родини Лончинських, за часів яких поселення досягнуло найбільшого розвитку. У 1727 році Куткір, отримавши магдебурзьке право, на деяких час стає містечком, яке носило назву Маріянів. В той час Лончинські серйозно взялись за розбудову міста: з”явилась ринкова площа, було збудовано ратушу і палац. Завдяки вигідному розташуванню на торговому шляху з Волині на Львів Куткір досить швидко розвивається, а завдяки щорічним ярмаркам і торгам стає важливим осередком торгівлі.

У 1753 році в Куткір приїжджають монахи-капуцини, а вже у 1557 році на місці старого дерев”яного костелу розпачалось будівництво мурованого костелу і монастиря отців капуцинів. Проте через смерть графа Єжи Антонія Лончинського будівництво монастиря призупиняється. Взагалі-то зупиняється не тільки будівництво кляштора, а й розвиток усього містечка, якому повертається стара назва, і яке знову стає селом. Лише у 1803 році було збудовано новий костел і монастир, який розташовувався поруч зі старими будівлями, які в той же час були розібрані.
Під час Першої світової війни монастир пошкоджень не зазнав, а от у 1944 році монахи його спішно покинули, захопивши з собою тільки головну святиню – ікону Матері Божої Сніжної.
За радянської влади у кляшторі почергово розташовувались шпиталь, школа і пошта. З часів незалежності монастир стоїть пусткою, а в 1995 році під час пожежі згорів дах костелу. З того часу споруда і перебуває в такому стані, який бачимо сьогодні.
 

Автор тексту та фото Роман Бречко                            [info]rbrechko
49.906521, 24.546264 Дивитись на мапі Google Maps