Пляшева (Берестечко)


Про битву під Берестечком в червні 1651 року я думаю всім відомо. Саме тоді в болотах загинуло 300 козаків, які прикривали відхід основних сил, після того як козацькі війська зрадив підкуплений поляками кримський хан Іслам-Гірей ІІІ, забравши в полон Богдана Хмельницького і залишивши поле бою.

На пам”ять про полеглих козаків на місці тих драматичних подій у 1910-1914 рр. було споруджено Георгіївський собор, в підземеллях якого зберігаються останки козаків, які загинули в битві.

Георгіївський собор є унікальною спорудою, аналогів якій немає ніде в світі. Унікальність храму полягає в тому, що в ньому є три престоли, які розташовані один над одним. По суті маємо три храми в одному. Основний – Георгіївський, під землею – Параскеви П”ятниці і на другому поверсі – Бориса і Гліба.

Ще однією особливістю Геогріївського собору є те, що розписував його відомий художник Іван Їжакевич.

В 30-ті роки ХХ століття відвидини цих місць були заборонені, а “порушники” могли навіть потрапити за грати.

В радянські часи тут спочатку були свиноферма, піонерський табір, і лише в 1966 році територію було передано музею-заповіднику.

Зараз тут діє чоловічий Свято-Георгіївський монастир, проте доступу на територію це необмежує.

Також на території музею розташована дерев”яна Михайлівська церква (1650р.), яку перенесли сюди з села Острів в 1914 році. Існує версія, що перед битвою під Берестечком саме у цій церкві молився за перемогу Богдан Хмельницький.

У 1991 році поруч з музейним комплексом було відкрито пам’ятник козакам та селянам-повстанцям.

Автор тексту та фото Роман Бречко                            [info]rbrechko
50.357071, 25.184612 Дивитись на мапі Google Maps