Скелівка (Фельштин)

Село Скелівка (в минулому – містечко Фельштин) розташоване на річці Стрв’яж у Старосамбірському району Львівщини на півшляху між Самбором і Хировим. Перша документальна згадка про Фельштин – у Грамоті 1374 року, в якій йдеться мова про надання двом братам – Гербурту та Фридрушові Фулштейнам дев’яти сіл в перемишльській землі. У 1400 році Фельштин вже фігурує, як місто.

До 1631 року містечко знаходилося у володінні роду Гербуртів – власників замків у сусідньому Добромилі і далеких Кудринцях. У 1646 році власником став Микола Данилович. З 1783 року Фельштин належав Станіславу Бжестянському, а вже у 1783 році перебував в руках Юзефа Мнішха.
Ще у XV столітті містечко було обведене оборонною лінією у вигляді валів та частоколу з двома вежами-брамами, одна з яких була мурованою. Пізніше, у XVI ст. ця вежа була пристосована під дзвіницю костелу, що разом утворило додатковий вузом оборони з південно-західної сторони поселення.

Дзвіницю і зараз дуже часто називають сторожовою баштою. Вона збудована з червоної цегли, має три яруси і є квадратною у плані. В першому ярусі влаштовано наскрізний проїзд. А увінчує башту аттик з обелисками.

Костел Св. Мартина було збудовано наприкінці XV – початку XVI століття. Складено його з червоної цегли хрестовою кладкою, що є характерним для готичних споруд тих часів. Храм однонавовий, з витягнутими прямокутними хорами та двома каплицями з обох боків нави. Кути костелу укріплені контрфорсами. Західний і східний фасади прикрашають ступінчасті фронтони, а дах завершується сигнатуркою. На південному фасаді прибудована кругла башта, в якій влаштовано гвинтові сходи. Фасади мають стрілчасті вікна.

У 1904 році проведено стилізаторську реставрацію, під час якої костел набув неоготичного вигляду. Був значно зруйнований під час Першої світової війни і відтворений у 1915 – 1916 роках. У реставрації храму брали участь художник В. Зажицький і різник А. Сидор.

Неподалік від костелу у колишньому передмісті Посада Фельштинська збереглася дерев’яна церква святих Кузьми і Дем’яна. Вперше храм у Фельштині згадується у документах 1659 р. У 1790 р. на місці давнішої церкви збудовано існуючу дерев’яну тризрубну безверху споруду, увінчану ліхтарем з маківкою на вищому двосхилому даху нави. Храм був діючим і за радянських часів.

Фельштин тісно пов’язаний із головним героєм роману Ярослава Гашека “Шляхами бравого вояка Швейка”. Чеський герой відвідував містечко під час подорожі Старосамбірщиною. У 2007 році в центрі села на колишний ринкові площі встановлено пам’ятник Швейку.

Від площі Ринок, на якій колись стояла ратуша, залишилася всього одна кам’яниця.
За західній околиці села є двоповерховий панський палац рожевого кольору. За переказами, його Швейк теж відвідував, перебуваючи в Скелівці. Зараз а палаці – протитуберкульозний санаторій.
Стара назва містечка ще збереглася у вокзальному надписі.

Текст Андрія Бондаренка, фото Романа Маленкова.

49.537464, 22.966576 Дивитись на мапі Google Maps