Велика Димерка

Селище Велика Димерка розташоване на північний захід від Броварів за 2 км від автотраси Е-95. Має селищну раду. У селищі мешкає близько 9 тис. осіб.

В письмових документах Велика Димерка вперше зустрічається під 1392 роком. Тоді воно вважалось поселенням Остерського замку і називалося Здимерка або Володимирівка. Навколо села були густі ліси, тому місцеве населення займалося смолокурінням – було багато диму, от звідти напевно і назва. А ще селяни виробляли поташ та селітру.

У 1680 році російський цар закріпив Димерку за Києво-Печерською Лаврою. У 18 столітті вона була монастирським селом, в якому був монастирський будинок та госпіталь для знедолених людей. Наприкінці 19 століття у Великій Димерці було 932 двори – це було містечко. А із 1924 по 1930 це був районний центр.

Місцеву Покровську дерев’яну церкву збудували у 1888 році на місці на сто років старішого храму. Це синодально-єпархіальний стиль. Більшість церков цього стилю зводились за типовими, розробленими синодом, кількома проектами, які видавали парафіям у єпархіях, тому храми цього стилю дуже схожі між собою, інколи їх навіть складно відрізнити – баня над хрестоподібною, у плані, церквою, і прибудована дзвіниця із незмінним, шатровим, російським верхом. В Броварському районі такі церкви ще є у Плоскому та Бзові.

До Великої Димерки приписаний, розташований на трасі Е-95 завод Coca-Cola. Він є популярним туристичним об’єктом, адже майже щоденно приймає екскурсії із Києва та інших регіонів України.

Текст Романа Маленкова, фото Сергія Павліченка.

50.584109, 30.904541 Дивитись на мапі Google Maps