Лозовий Яр

Село Лозовий Яр розташоване в 30-и км на північний схід від Яготина. Має сільську раду. Кількість населення – 1300 чоловік.

Миколаївська церква

Миколаївська церква. Фото Романа Маленкова

Миколаївська церкваЦерква Святого Миколая. Збудована наприкінці ХІХ століття. В радянські часи це була єдина діюча церква Яготинського району, яка ніколи не закривалася. Пам’ятка архітектури місцевого значення.

А ось що пише путівник: Дванадцять маршрутів Київщиною. – К.: Грані-Т, 2008. Автори: Роман Маленков та Олег Година.

“У селі Лозовий Яр збереглась пам’ятка дерев’яного зодчества – церква Святого Миколая. Збудували її приблизно одночасно із сулимівською церквою. Вона також має одну баню та дзвіницю, але верхи її виконані у псевдовізантійському стилі, що надає церкві особливого колориту. Це єдиний храм району, що не зачинявся у радянські часи.”

PS. У 2010 році церква у Лозовому Яру повністю згоріла. Пишуть, що її спалили грабіжники.

У 2021 році архітектор Іван Биков знайшов у Лозовому Яру руїни земської школи. Далі його текст і фото.

Це двоповерхова мурована земська школа. Збудована у 1910-12 роках. Школи цієї серії ще виявлені у декількох населених пунктах Яготинщини і формують невелику серію. От би визначити автора проектів. Школа у Лозовому Яру закунута та руйнується. Вона розміщена посеред здичавілого, ймовірно поміщицького, парку. Цей парк нагадує джуглі і має, окрім всього, ще старі дуби.. Дуже шкода бачити, як руйнується остання пам’ятка села, розташована фактично навпроти нової діючої школи.

50.311010, 32.000776 Дивитись на мапі Google Maps