Лукаші

Село Лукаші розташоване в 15-и км від Баришівки (на північний схід). Має сільську раду. Кількість населення – 1500 чоловік.

Фото 2015 року

Розпис купола. Фото Івана Бикова

На початку 17 століття з правого берега Дніпра на Лівобережжя перебралася селянська родина Лукашів. Вони і заснували село, яке стало називатися їхнім іменем. Але навіть в статусі засновників села, за століття, Лукаші багатства не нажили, а навіть навпаки – втратили те що мали й у 1753 році були без власного двору, а трохи пізніше перетворились на кріпаків. А взагалі більшість мешканців Лукашів у 18 столітті складали козацькі родини. Козаки були приписані до Березанської сотні й жили козацькими звичаями до початку 20 століття.

Громада Лукашів була багатою, тому, маючи невелику церкву, вирішила звести більшу. Будівництво величезного Михайлівського храму почалося у 1894 році й тривало два роки. На жаль то ще був період заборони національних архітектурних стилів у архітектурі, тому стиль церкви у Лукашах російський синодально-єпархіальний. Але навіть загнані у вузькі рамки фактичної безстильності майстри збудували красивий і величний храм – п’ять куполів і височезна дзвіниця. Аж не віриться, що усе це із дерева.

У 1931 році російські окупанти закрили Михайлівську церкву, перетворивши її на зерносховище. Німецькі окупанти у 1942 році відкрили її й після того вона була постійно діючою.

Текст та фото Романа Маленкова

Фото 2007 року

50.456550, 31.441166 Дивитись на мапі Google Maps