Мала Вільшанка. Земська школа – український модерн

Ця земська школа, зведена на початку 20 століття, стала для нас справжнім відкриттям. Ми не знайшли інформації про архітектора, та й світлин цієї чудової споруди, збудованої у стилі українського модерну, в інтернеті немає (станом на 2024 рік). Зрозуміло, що школа не облікована державою, хоча це, безперечно, об’єкт культурної спадщини України. Рідкісний для Наддніпрянщини зразок українського архітектурного модерну.

Дехто із дослідників приписує авторство проекту Опанасу Сластіону, але навряд – дуже далеко від ареалу сластіонівських шкіл. Інші кажуть, що школу зводив Дмитро Дяченко, теж видатний архітектор, але і це не факт. Первісно школа складалася із двох будівель. У радянський час їх з’єднали в одну споруду безликою галереєю. Але збереглася школа непогано. До 2022 року тут ще навчалися діти, нині будівля покинута, хоча за нею доглядають, протоплюють взимку, тому вона не в руїні.

Архітектор Іван Биков відносить будівлю до земських шкіл “таращанського” типу. Мала Вільшанка не була в Таращанському повіті, але зовсім близько до нього. Маємо земські школи, зведені в стилі українського модерну, в селах колишнього Таращанського повіту в Горошкові, Степку, Баштечках і Станіславчику.

Школа має башточку. Вершок був колись подвійним, але верхню частину розібрали – залишки зберігаються на горищі. Наше завдання – внести будівлю у реєстр пам’яток, та врятувати її. Попереду багато роботи, в тому числі ретельні дослідження.

Текст та фото Романа Маленкова.