Підкамінь. Скеля-останець, монастир та цвинтар

Про неймовірний Підкамінь – село на Львівщині, у Золочівському районі, ми вже писали, але знову хочемо згадати це колоритно-містичне місце, яке має потенціал перетворитись на “туристичну Мекку”. У Підкамені є маса пам’яток (ще й яких): великий оборонний монастирський комплекс, шіснадцятиметрова скеля Чортів камінь – семе через неї поселення отримало свою назву, цвинтар під каменем, із стародавніми козацькими хрестами, казкові пагорби, з яких, в погожу днину видно Почаївську лавру (принаймні так кажуть).

ASCII Kolor stitching | 8 pictures | Size: 4836 x 4059 | Lens: Standard | RMS: 3.06 | FOV: 111.22 x 93.36 ~ 17.57 | Projection: Spherical | Color: LDR |

Домініканський монастир у Підкамені збудували у 15 столітті. Перша письмова згадка про нього датується 1464 роком. Вже тоді це була потужна оборонна твердиня, оточена мурами і баштами. Головним храмом монастиря був костьол костелі Внебовзяття Пресвятої Діви Марії, який будували і добудовували протягом майже всього 17 століття. Вежу дзвіницю звели у 1761 році.

Заснований римо-католицьким нині монастир належать греко-католикам, які потроху його реставрують. В радянські часи тут перебувала психіатрична лікарня, яка ще у 2017 році займала одне крило монастиря.

Дуже детальна інформація про монастир є на вікіпедії.

Оборонні мури монастиря, зведені у 15 столітті й перебудовані на початку 18-го (почали у 1702 році).

Монастирська брама, костьоол та крипти, в яких були поховані представники родів Цетнерів, Ледуховських, тіло Стефана Александера Потоцького.

Каплиця-ротонда святої Параскеви, зведена за проектом італійських архітекторів А.Кастеллі та Ф.Каппоні у 1739-1741 рр. Розташована на схилі гори біля монастиря.

Чортів камінь – ерозійний останець морських рифів Товтрів або Медоборів Сарматського віку. Згідно із легендою його приніс сюди чорт, який хотів ним знищити Почаївську лавру, але не доніс, і випустив із рук. Хоча є ще декілька легенд, наприклад, що камінь притягнув Олекса Довбуш (що не камінь, то не без Довбуша).

Попід каменем розташувалося старовинне кладовище, яке місцеве населення називає козацьким. Цей унікальний цвинтар ми ще маємо дослідити, адже інформації про нього дуже мало.

Фото Романа Маленкова.

Цвинтар під Каменем

Старий цвинтар не під Каменем