Старовинний цвинтар у селі Ставки

Село Ставки розташоване на території колишнього Піщанського, а нині Тульчинського району Вінницької області. Заснували його наприкінці 18 століття. Від того часу в селі збереглася Покровська церква (1790 р.) та старовинний цвинтар із хрестами козацького типу.

Село заснував польський магнат М. Ярошинський (1742—1805) в кінці XVIII століття. Свою першу назву село дістало від сусіднього села Хрестищі (тепер Миролюбівка), згодом село почали називати Слободо-Ставки, Ставецька Слобода, Ставки, імовірно, від наявних дотепер каскадів невеликих ставків. У центрі села збереглась кам’яна церква, побудована в 1790 році та освячена на честь Покрови Пресвятої Богородиці. Активну участь у будівництві церкви брав поміщик Ярошинський, він, зокрема, виділив для її будівництва камінь, дерево та власним коштом побудував дзвіницю (не збереглася, в 1934 році була розібрана на будівельні матеріали). З колишнього маєтку Ярошинського збереглась одна будівля, яка довгий час використовувалась як школа. Текст із Вікіпедії.

Хрести виготовлялися із вапняку, напевне місцевого – покладів на півдні Поділля вистачає. Форма хрестів доволі різноманітна. На деяких хрестах збереглися епітафії.

За фото цвинтаря дякуємо Олесі Фесюк.

Покровська церква (1790 р.) Фото із Вікіпедії