Топ-10 Україна Інкогніта. Палаци Київщини (історичного регіону)

Почнемо з географії: що таке Київщина? Більшість її нині розуміє як Київську область, але це не зовсім так, адже це історичний регіон, який раніше межував із Волинню і Поділлям, а на сході упирався в Дніпро. Ще до 50-х років минулого століття і Київська область була трохи іншою, адже вона включала в себе шматки сучасних Житомирської та Вінницької, і майже повністю Черкаську області. В даному випадку ми і будемо керуватися поняттям Київщина, як історичним регіоном, включаючи в неї всі об’єкти, які раніше розташовувались у межах Київської губернії (дивіться карту). Таким само чином ми зробили із попереднім рейтингом (Топ-10 Палаци Лівобережжя).

Рейтинг суб’єктивний і в нього входять об’єкти, описані на сторінках сайту Україна Інкогніта. Після першої десятки буде п’ятірка “запасних”. Починаємо із десятого місця. Отже:

10. Верхівня (Житомирська область, Ружинський район). Маєток Ганських. За Бальзака (та й взагалі маєток досить атрактивний).

У Верхівні стоїть палац Евеліни Ганської, який збудував у 1780-х роках відомий архітектор Блеріо. У ньому кілька років прожив Оноре де Бальзак. Історія дружби Бальзака і Ганської почалася з листування. Вражена талантом письменника Евеліна написала йому два листи за підписом Іноземка. Другий лист приголомшив Бальзака…

Читайте про Верхівню

9. Руде Село (Київська область, Володарський район). Маєток Залєських. За таємничу руїну і помилку з Браницькими.

Палац зруйнований і перебуває у жалюгідному стані, але навіть незважаючи на це про нього можна сказати – Палац. Еталон класицистичного панського палацу. В офіційних талмудах його тривалий час називали (а можливо й досі називають) колишньою власністю Браницьких, хоча поміщиком у селі  був Станіслав Залєський. Звідки інфа про Браницьких – хто зна. Можливо, його збудували Браницькі, а потім продали?..

Читайте про Руде Село

8. Спичинці (Вінницька область, Погребищенський район). Палац Тишкевичів. За Луару на Росі

Палацик Тишкевичів у Спичинцях часто порівнюють із палацами долини Луари, хоча використавши таке порівняння і включивши здоровий глузд можна припустити, що збудуй хтось щось подібне в долині Луари, то це, в кращому випадку, був би будинок челяді, або взагалі господарське приміщення. Це моя особиста думка, яка не означає, що садибний будинок у Спичинцях мені не сподобався – сподобався, навіть дуже. Але долина Луари…

Читайте про Спичинці

7. Андрушівка (Житомирська область). Маєток Терещенків. За розміри і неоренесанс

…На замовлення Миколи (Ніколи) Терещенка палац Бержинських перебудували у стилі неоренесансну. Він був долучений до величезної колекції палаців та маєтків терещенківського роду (Дениші, Турчинівка, Червоне, Ворзель та ін.). В Андрушівському палаці (як і в більшості інших) Терещенки не жили, це була їх заміська резиденція, а мешкали магнати у Києві…

Читайте про Андрушівку

6. Тальне (Черкаська область). Маєток Шувалових. За еталонність мисливського палацу

…За дорученням дружини граф став розпорядником та фактичним володарем міста. У 1846 році граф Лев Наришкін помер. Він заповів Тальне дочці, а та передала його чоловіку – графу Петру Шувалову. У 90-ті роки ХVIII століття Потоцькі на березі Гірського Тікича розбили великий парк. За основу для парку було взято стару природну долинну діброву, в якій прорубали мережу алей. Композиційною основою парку став дерев’яний двоповерховий мисливський палац…

Читайте про Тальне

5. Стара Прилука (Вінницька область, Липовецький район). Маєток Мерінгів. За подібність до Маріїнського палацу

Маріїнський палац проектував Бартоломео Растреллі й закінчили його будівництво у 1755 році. Це було європейське бароко. Архітектор палацу у Старій Прилуці невідомий, а стиль можна визначити як історизм, або необароко. Хоча інтер’єри були вирішені у неомавританському стилі – нині вони збереглись лише у вестибулі палацу, в якому нині розміщена школа-інтернат.

Читайте про Стару Прилуку

4. Томашівка (Київська область, Фастівський район). Маєток Хоєцьких. За модерн і монастирську розкіш

Тривалий час резиденція Хоєцьких була розташована у сусідньому, на той час дуже великому, селі Дідівщині. У 1903-10 роках Хоєцькі збудували розкішний палац у Томашівці. Автором проекту став архітектор Валеріан Куликовський. У 2000 році комплекс маєтку, якимось чином перейшов монахам Свято-Введенського монастиря, які влаштували тут свій скит – Ризоположенчеський монастир. Вони ж зробили розкішну реставрацію палацу. Зараз садиба Хоєцьких є пам’яткою архітектури національного значення.

Читайте про Томашівку

3. Корсунь-Шевченківський (Черкаська область). Маєток Лопухіних-Демідових. За розмах та кам’яну велич Росі

Великий маєток на скелястих островах почав зводити ще Станіслав Понятовський (племінник останнього польського короля), а розбудувала родина свєтлєйшего князя Лопухіна, яка пізніше об’єдналася з промисловцями Дємідовими. Палацово-парковий комплекс, у випадку належного підходу, догляду й гарної реклами має перспективи стати одним із найцікавіших в Україні. Гарний великий палац, купа додаткових будівель, прекрасний парк, скелі й численні рукави Росі.

Читати про Корсунь-Шевченківський

2. Леськове (Черкаська область, Монастирищенський район). Маєток Даховських. За романтичну недоступність

Тривалий час прекрасний маєток Даховських, із палацом-замком, перебував на балансі армії – тут просто були якісь склади. Потім його військові покинули, але з балансу не зняли. Туристиів на територію не пускають, а якщо і пускають, то після тривалих умовлянь і, навіть, погроз. Хоча для місцевих мешканців це тло для весільних світлин та полігон для пікніків.


Читати про Леськове

1. Червоне (Житомирська область, Андрушівський район). Маєток Грохольських-Терещенків. Тому що він супер

Палац у Червоному, приналежній реставрації міг би легко замінити Алупкинський, звичайно без гір і моря, але й не так далеко від столиці. Дехто скаже та ні, та куди там. Раніше і ми так думали, але сумніви розвіялися після того, як вдалося оглянути весь комплекс. І тепер ми знаємо – це дійсно ЩОСЬ. От тільки чому ж воно нікому не потрібне??? В частині будівлі зусиллями монастиря проведено якийсь мінімальний ремонт (принаймні замінено вікна на металопластикові). В одному з приміщень влаштовано церкву, але це зробили ще десь у році 2007-му, а після того палац виглядає все гірше. Що це УПЦ МП почав грошенята зажимати? Чи всі вже у Москву переправили?

Читати про Червоне

…іще читати про Червоне

ЗАПАСНІ

Дениші (Житомирська область, Житомирський район). Маєток Терещенків. За цікаві легенди

Читати про Дениші

Яроповичі (Житомирська область, Андрушівський район). Садиба Тщецяка. За дерев’янність

Читайте про Яроповичі

Ворзель (Київська область, Києво-Святошинський район). Маєток Терещенків-Уварових. За компактну довершеність

Читайте про Ворзель

Буча (Київська область, Києво-Святошинський район). Садиба Штамма. За неороманський стиль та загубленість

Читайте про Бучу

Шпола (Черкаська область). Маєток Абаза. За південний колорит

Читайте про Шполу