Передільниця

Село Передільниця знаходиться в 6 кілометрах на південь від Нижанковичів. З транспортом сюди досить важко. Начебто, сюди раз на добу ходить маршрутка зі Львова. Можна дістатися пішки з дороги, що веде з Нижанковичів до Добромиля. А до основної пам’ятки зручніше дістатися з залізничної станції Нове Місто (близько 3 кілометрів). А основна пам’ятка – це маловідомий палацовий комплекс, розташований на території покинутої військової частини.

В селі проживає менше 600 осіб. Історичною датою його заснування вважається 1406 рік, перша згадка про нього датується 1437 роком. Першими власниками поселення були князі Передільницькі, які мали руське походження. Володіли селом і Фредри. Саме вони у 1690 році віддали Передільницю отцям ордену кармелітів.

Відомо, що в якійсь період у Передільниці існував оборонний двір, споруджений Мартином Красицьким. Красицькі у свій час фінансово допомагали монастирю кармелітів і сусідньому Перемишлі і околицях, у тому числі і Передільниці. Мабуть, на місці оборонного двору Красицьких пізніше і постав палацовий комплекс.

На жаль, поки що дуже важко ідентифікувати передільницький маєток. Що це був за пан, навіщо йому був потрібний такий великий двоповерховий палац, та ще й три маленьких? Інформації про нього – а ні в польських, ані в українських джерелах. Але є надія, що незабаром така інформація буде: голова районної ради обіцяє днями подарувати мені щойно видану роботу місцевих краєзнавців, присвячену пам’ятникам Старосамбірщини.

У радянські часи територія палацового комплексу була військовим містечком під № 70. В часи незалежності військова частина розквартирувалася, а містечко почало потрохи руйнуватися. Нещодавно рішенням районної ради комплекс передали податківцям. Тут планують розмістити Прикарпатське відділення Київського фінансово-економічного коледжу при Національній Академії Державної Податкової Служби України. Щоправда, питання переведення сюди відділення залишається відкритим: ні у району, ні у податкових органів не вистачає коштів довести колишній маєток до нормального стану.

Чи то ще один палац, чи то флігель, не знаю. Але дуже гарно!

Другий флігель:

Третій флігель. Симпатичний, але дуже поруйнований.

В центрі села збереглася дерев’яна церква Св. Миколая Чудотворця, зведена у 1736 році. Храм є зразком народної архітектури галицької школи. Поруч – висока дерев’яна дзвіниця.

Текст та фото Андрія Бондаренка (Джихад Джаббаров)                          [info]andy_babubudu

49.639900, 22.815943 Дивитись на мапі Google Maps