Синява

Село Синява розташоване в 1 км на південь від Рокитного на річці Рось. Офіційно перша згадка про село датується 1550 роком. Але очевидно, що поселення тут було значно раніше. Має сільську раду. У Синяві мешкає 3600 жителів.

Водяний млин

Фото 2007 року

Фото 2014 року

Водяний млин

Водяний млин. Фото Романа Маленкова

Водяний млин у Синяві є пам’яткою архітектури місцевого значення. Його збудували на початку ХІХ століття, але у 1904 році він був суттєво збільшений.

Водяний млин

2007

2014

Миколаївська церква є однією з найстаріших дерев’яних церков Київської області. Її збудували 1730 року. Це пам’ятка архітектури національного значення.

 

Миколаївська церкваА ось що пише путівник: Дванадцять маршрутів Київщиною. – К.: Грані-Т, 2008. Автори: Роман Маленков та Олег Година.

“Наступна наша зупинка – село Синява, що розташоване південніше райцентру на правому березі Росі. Це село вперше згадується в офіційних документах під 1550 роком, хоча перекази вказують, що раніше на місці села стояло поселення – Стринява. Більш давнє походження Синяви підтверджують і численні городища та кургани, що оточують поселення.

Миколаївська церкваВідразу при в’їзді у Синяву звертає на себе увагу комплекс будівель велетенського водяного млина. Особливо ефектний вигляд має чотирьохповерхова екзотична споруда – своєрідна архітектурна суміш Тернопільського замку та заводу «Арсенал», відтворена в «цегляному» стилі. Напис на фасаді вказує дату будівництва – 1904 рік. Але частину будівель млина звели майже на сто років раніше. Млин працює і нині, хоча Рось вже давно не крутить його колеса – водяну тягу замінив електродвигун.

Неподалік від млина розташований ще один туристичний об’єкт Синяви – п’ятизрубна дерев’яна церква з п’ятьма банями та дзвіницею. Цей храм звели у 1730 році на честь Святого Миколая. У 1878 році до нього прибудували дзвіницю та притвор. Зруби церкви стоять на великих дубових брусах і в плані утворюють хрест. Нахилені до центру стіни зрубів підкреслюють неймовірну пластичність будівлі.

Синявська Миколаївська церква була поставлена на місці значно старішого храму, спаленого татарами. Вона відноситься до найвидатніших дерев’яних споруд України і презентує культову архітектуру Правобережного Придніпров’я не в музеї архітектури та побуту, а безпосередньо на місці побудови.”

Річка Рось

Річка Рось


Читайте також: Млин у Синяві. Вчора й сьогодні. Яка ваша думка?

49.652697, 30.451704 Дивитись на мапі Google Maps