Нагоряни

Невелике село НАГОРЯНИ (перша згадка – 1425 рік, 0,45 тис. мешканців) належить до Грушівської сільської ради Кельменецького району. Тут знаходиться найцікавіший природний об’єкт Кельменеччини. На схід від села сама природа створила унікальну геологічну пам’ятку – Шишкові горби. І справді, тригрядовий ланцюг конусоподібних горбів, що підвищуються над високим берегом Дністра на 15 – 20 метрів, здалеку нагадують шишки. Виникло це диво мільйони років тому, коли природні сили зруйнували бар’єрний риф у теплому морі, води якого плескалися на цьому місці.Дністровський берег біля Нагорян – це нагромадження чудотворних скель, серед яких найяскравіше виділяються три з «людськими» назвами: «Дід», «Баба» та «Внучка». Подібна краса не могла не породити народні легенди, які й надали назви цим витворам природи. Одна така легенда розповідає про сумну історію кохання багатої вродливої дівчини з Нагорян та бідного сільського хлопця. Як і водилося, престарілі батьки дівчини були проти такого нерівного шлюбу, тим більш що до красуні сватався господар Нагорян. Щоб прибрати «конкурента», багатій відправив коханого дівчини на небезпечну роботу – сплавляти ліс по Дністру, де той загинув. Дівчина ж покінчила із собою, кинувшись у ріку з найвищої скелі…


Не пожалкуйте час й палива для того, щоб оглянути дністровські береги Кельменеччини з протилежного, подільського боку. Щоб побачити цю красу, треба через Кам’янець-Подільський дістатися села Врублівці і проїхатися від нього на південь ще на пару кілометрів. На протилежному боці – Нагоряни. Саме звідси Шишкові горби та численні кам’яні брили, можна побачити у повній красі!

Маленьке село Нагоряни є центром народного килимарства всієї Буковини. Тут діє єдиний в області музей килимарства, початок якого сягає 30-х років ХХ століття. Тоді мешканець села Андрій Китайгородський відкрив у Нагорянах сукнобійню. Сьогодні оберегом садиби-музею є Вікторія Кітайгородська, яка донесла скрізь все життя до наших днів багато таємниць створення узорчастих килимів.

Хата пані Вікторії – справжній етнографічний музей:За допомогою цього верстату пані Вікторія творить справжні дива:

В центрі села знаходиться церква Різдва Пресвятої Богородиці (1938 рік):

Текст та фото Андрія Бондаренка (Джихад Джаббаров)                          [info]andy_babubudu

48.800560, 25.601943 Дивитись на мапі Google Maps