Бородані. Воскресенська церква

Село Бородані розташоване за 7 км на захід від Богуслава. Відноситься до Богуславської територіяальної громади. Кількість населення – близько 100 осіб.

Це напевне, остання козацька церква в історії – Воскресенська церква у Бороданях. Колоритна, архаїчна, але зведена аж у 1800 році, через 25 років після руйнування Січі. Бань, як і типових барокових заломів церква не має, а стіни мають “козацьку” вертикальну шалівку, до якої пасували б власне барокові бані. Це все, на думку Андрія Власенка, фахівця із української народної церковної архітектури, свідчить про незавершеність проекту. Архітектори припускають, що над зрубами мали звести високі барокові бані, але російська заборона використання національних архітектурних форм у сакральному будівництві зупинила добудову.

Воскресенська церква зведена на місці давнішого храму, будованого у 1745 році (тоді Бородані належали княгині Вишневецькій). Лаврентій Похилевич у своїй праці “Сказания о населенных месностях Киевской губернии” вказував, що у храмі у 19 столітті, зберігалася дуже гарна і шанована ікона Божої Матері. Він припускав, що той образ зберігався ще в старому храмі.

В радянські часи всі храмові розписи закрасили фарбою, якимось чином залишилися лише два. Той, що в бабинці просто чудовий. Та і вся церква чудова, навіть у своїй аскетичності.

Варто зазначити, що не так давно у церкві замінили автентичні двері та вікна – вікна тепер металопластикові, двері металеві.

Село Бородані розташоване на правому березі річки Рось. Поряд із селом на Мар’їній горі розташований чудовий оглядовий майданчик, з якого відкривається казковий краєвид на долину Росі.

Текст та фото Романа Маленкова, фото із дрона Андрія Ярового.

Фото 2014 року. Тут ще є автентичні дерев’яні двері та вікна.

На фото 2020 року бачимо нові двері та металопластикові вікна

Фрагменти інтер’єру на залишки розписів

Значно більше фото дивіться у нашій фотогалереї

49.550566, 30.745073 Дивитись на мапі Google Maps