Тадані. Дерев”яні храмиТадані – невелике село за кілька кілометрів на південний-схід від Кам”янки-Бузької, перша письмова згадка про яке сягає 1440 року. Відомо, що в ХV столітті тут був замок, проте до наших днів він не дожив. У 1563 році поселення отримало Магдебурзьке право, а разом з ним всі міські привілеї. Це зараз Тадані адміністративно належать до Кам”янка-Бузької міської ради, коли вже за часів незалежності було розформовано сільську раду, а колись саме Кам”янка була передмістям Таданей. Проте особливого зиску міські права Таданям не принесли, і вже за два століття в містечку панувала бідність, а жителів навіть позбавили від плати податків. Згодом містечко перетворилось на звичайне село, яким є і сьогодні. Але все ж таки навіть зараз Таданям є чим гордитись, а саме унікальною спорудою, яким є дерев”яний костел ХVІІІ століття – чи не найстаріший в Західній Україні.

Костел Відвідання Єлизавети Пресвятою Дівою Марією і св. Теклі (ох, і назва!) було побудовано в 1734 році, на місці попередника, який згорів в 1720-их роках. У 1838 році в храмі з”явлись розписи, частина з яких дійшла до наших днів. За радянських часів тут був колгоспний склад, а в 1992 році храм повернули римо-католикам. Проте навіть зараз тут правиться рідко – лише по великих святах. Можливо якби не бідність, яка охопила Тадані, то ми би не могли побачити цей архітектурний витвір сьогодні, бо як і в більшості населених пунктів Галичини його просто би замінили мурованим.
Є ще в Таданях дерев”яна церква св.Миколая, яка не може похвалитись таким поважним віком як костел, проте є досить симпатичною. Табличка на стіні храму каже, що його було збудовано в 1876 році, а розписано в 1888-му.
Автор тексту та фото Роман Бречко                            [info]rbrechko
50.076091, 24.414162 Дивитись на мапі Google Maps