Гостролуччя

Село Гостролуччя розташоване в 10-и км від Баришівки (на північ). Має сільську раду. Кількість населення – 1500 чоловік.

Миколаївська церква у 2007 році. Фото Романа Маленкова

Церква Святого Миколая. Збудована в 1832 році на кошти місцевих панів Катерини та Карла Лаузбергів. Освячена 1836 року єпископом Полтавським та Переяславським Гедеоном. Пам’ятка архітектури місцевого значення.

Миколаївська церква у 2020 році. Фото Романа Маленкова

А ось що пише путівник: Дванадцять маршрутів Київщиною. – К.: Грані-Т, 2008. Автори: Роман Маленков та Олег Година.

На півночі Селище зрослося із Гостролуччям, в якому також є церква. Храм Святого Миколая був споруджений у 1832 році. На відміну від більшості церков цього маршруту, він будувався на шляхетські кошти. Меценатами виступили місцеві шляхтичі Карл та Катерина Лаузберги. Мурована церква має один головний купол та чотири додаткові декоративні. Довгою галереєю до церкви приєднана дзвіниця, завершена високим шпилем. Споруда виконана у класичному стилі. Вона ніби відгороджується від оточуючого середовища (підсилює таке враження старовинна кам’яна огорожа) та хизується своїм шляхетським походженням. Донатори храму  Лаузберги не пошкодували коштів і запросили досвічених і освічених будівничих. Освячував церкву у 1836 році сам єпископ Полтавський та Переяславський Гедеон.   Крім Миколаївської церкви у Гостролуччі збереглася будівля земської школи (ХІХ ст.) та мальовничі руїни ще однієї кам’яної церкви (XVIII ст.).

Руїни Троїцької церкви

У Гостролуччі – збереглися залишки мурованого храму 18 століття.  Церква мала назву  Троїцька. Її можна вважати козацькою, адже збудували її у 80-х роки 18 століття на кошти козацького реєстрового полковника Григорія Іваненка. Відомостей про церкву майже не залишилося. Мешканці села також дають суперечливі відповіді.

 

А ще у Гостролуччі збереглася будівля земської школи початку ХХ століття. В ній нині звичайна загальноосвітня школа.

Земська школа

Земська школа

50.420769, 31.279449 Дивитись на мапі Google Maps