Липовий Скиток

Село Липовий Скиток розташоване в 10-х км на північний захід від Василькова. Назване на честь монастиря (скита), що був тут у XVIII столітті. Зараз село дуже маленьке.

Фото Олександра Мальона, 2023 р.

Щоб потрапити у Липовий Скиток із Києва, потрібно за Глевахою, із траси Е-95, повернути на Калинівку, а потім проїхати Данилівку. Згідно із народними переказами, на території сучасної Данилівки колись було стародавнє місто Данилово, а поряд стояв скит київського Михайлівського Золотоверхого монастиря. Саме цьому скиту та старим липам, що росли довкола, сучасне село Липовий Скиток завдячує своєю назвою. На початку 18 століття Захарій Корнилович, тоді ще ігумен Михайлівський, а пізніше – єпископ Переяславський, заснував Онуфріївський монастир. При ньому збудували дві церкви, одна з яких – Онуфріївська (колишня соборна) – збереглася до наших днів.

Якщо не враховувати церкви, перенесені у музеї народної архітектури, то храм св. Онуфрія у Липовому Скитку є найстарішим дерев’яним храмом Київщини, адже його збудували ще у 1705 році. Ця струнка трьохбанна будівля передає дух та самобутність давньої архітектури і дуже гармонійно вписується в пейзаж. Здається, що при його створенні одразу ж планувалася наявність саме такої церкви. Хоча, нова огорожа та прибудований до неї одоробкуватий вхід-дзвіниця, дещо псують враження.

Текст Романа Маленкова

Фото Романа Маленкова, 2007 р.

Фото Романа Маленкова, 2016 р.

50.276799, 30.204300 Дивитись на мапі Google Maps