Мала Березанка

Село Мала Березанка розташоване в 15-и км на південь від Згурівки. Має сільську раду. Кількість населення – близько 400 осіб.

Перша письмова згадка про Малу Березанку датується 1639 роком, тоді вона називалася просто Березанка. Коли з’явилося слово «мала» точно ніхто не знає, як і те, чому вона стала Малою. У 17-18 століттях Березанка була козацьким селом. Її позначив на своїй карті Боплан, а це свідчить, що населений пункт був досить значущим.

В Малій Березанці збереглася церква, яка багатьма вважається одноднією із найефектніших дерев’яних церков лівобережної Київщини – церква Різдва Богородиці. Деревина кольору залізничних шпал, висока струнка дзвіниця, «приліплена» до будівлі з однією невеликою банею, і хрести, хрести, хрести. Суперпохмурість на зарослому цвинтарі в оточенні великих осокорів, всіяних гніздами граків. Цей старовинний храм, зведений у середині XVIII століття, міг би послужити декорацією для будь-якого фільму жахів (ну ось-ось відкриються двері і вийде на поріг посивілий гоголівський Хома Брут). Але похмурість ця якась іграшкова, несправжня і урочиста.

За архітектурою це “єпархіалка” – храм синодально-єпархіального стилю. Її звели у 1888 році. У радянські часи, напевно, баня була знесена, зважаючи на ту форму, яка є нині.

Текст Романа Маленкова, фото Олександра Мальона

50.389179, 31.712048 Дивитись на мапі Google Maps