Володарка

Селище Володарка – районний центр. Розташоване на річці Рось. Відоме з ХІ століття. Нині у Володарці мешкає близько 7,5 тис. осіб.

Хрестовоздвиженська церква

Хрестовоздвиженська церква. Фото Романа Маленкова

Хрестовоздвиженська церква. Будівлю спорудили у 1815 році, як римо-католицький костьол. Православною церквою вона стала наприкінці ХХ століття.

А ось що пише путівник: Дванадцять маршрутів Київщиною. – К.: Грані-Т, 2008. Автори: Роман Маленков та Олег Година.

“З Пархомівки через село Тарган до Володарки близько 15 км. Цей райцентр має дуже давню історію. Місто Володарів згадується ще у літописах Київської Русі, на околицях збереглися два кургани тих часів – Орлиха та Царева Могила. Але яскравих подій, пов’язаних із містечком (зараз взагалі селище міського типу), відомо не так вже й багато. У Володарці діє історико-краєзнавчий музей (вул. Коцюбинського, 6). В ньому представлено понад 1,5 тисячі експонатів – від фото та картин до історичних документів та предметів побуту.

Хрестовоздвиженська церква Хрестовоздвиженська церква

Фото Ростислава та Романа Маленкових

При переїзді через селище можна зупинитись біля ще однієї незвичної церкви, хоча й не такої видатної, як у Пархомівці. Сучасна православна Хрестовоздвиженська церква раніше була Михайлівським костьолом (зведений у 1815 році), і це помітно неозброєним оком. Тому прибудована зверху баня у класичному православному стилі має вигляд чужорідного тіла. А ремонт, проведений нещодавно, робить споруду схожою на баптистські доми молитви.”

Далі інформація із сайту із сайту Костели і каплиці України:

Костел святого Михаїла

Перший (дерев’яний) костел у Володарці постав на початку 40-х років XVII століття завдяки здійсненої 29 листопада 1640 року фундації власника поселення Яреми Вишневецького, який ще 1631 року перейшов з православ’я в католицизм. Храм отримав титул св. Архангела Михаїла (відповідно до другого імені фундатора). Проте вже незадовго був знищений під час козацько-польського військового протистояння.

У 1740 році чергова власниця поселення Катерина Мнішхова фундувала на костел у Володарці 20 тисяч злотих, передавши опіку над майбутньою святинею єзуїтам із Білої Церкви. Але будівництво цього храму (з дубового дерева, боковими каплицями і двома вежами) затягнулось на двадцять років – лише 29 вересня (в день св. Михаїла) 1760 року у ньому відбулось перше богослужіння. Після ліквідації ордену єзуїтів костел на початку 80-х років було передано Київській дієцезії. Відтоді парафію обслуговували дієцезіальні священики, зокрема, о. Михаїл Палуцький, майбутній єпископ-помічник Київський, а потім і Житомирський.

На початку ХІХ століття храм вже був у поганому технічному стані, тому протягом 1815-1826 років на його місці завдяки зусиллям місцевого настоятеля о. Петра Коропки та коштам парафіян постав мурований костел. У другій половині цього століття парафія мала понад тисячу вірних, філіальний костел у Рудому Селі та кілька філіальних каплиць.

В радянські часи костел слугував будинком культури. 1995 року його передали православним, які його відремонтували та добудували купол. І тепер колишній римсько- католицький храм є Хрестовоздвиженською церквою Московського патріархату.

49.524235, 29.926083 Дивитись на мапі Google Maps