Костьоли Київської області. Жахливий стан

Відразу зазначимо, що із старовинних діючих костелів в Київській області є лише два – у Білій Церкві та Фастові, ще умовно до таких можна віднести храм у Безпечній. Решта – то суцільний жах – як же із них познущалися у радянський період, і як до них байдужі нинішні українці.

Антонів. Костьол-зиккурат. Усипальниця князів Подгорських. 1810 р.

Усипальниця Подгорських зведена у формі зикурата. Хто зна чому заманулося тодішньму власнику села збудувати саме такий храм. Ось як про це пише Похилевич:

“Тогдашний владелец Александр Подгорский, возвратясь из заграницы… предложил построить каменный костел, который и действительно построил… в 1810 году. Следующий владелец Антонова в 1848 году построил близ костела великолепный каменный дворец.”

Палац зруйнували більшовики, костьол, на щастя, зберігся. Але стан його далеко не найкращий.

 

Руда. Костьол Антонія Падуанського. 1870-ті?, поч. ХХ ст.?

Костьол Антонія Падуанського у Руді збудували в 70-х роках ХІХ століття. Зараз споруда належить римо-католикам, хоча православна церква (упц мп) здійснила вже кілька спроб створити у ній власну парафію, мотивуючи це відсутністю католиків у Руді. Парафіян-католиків у селі справді немає, як немає тут і католицької парафії. Тому костьол давно стоїть зачинений і вже почав руйнуватись.

 

Богуслав. Костьол святого Владислава. 1819-1825 рр.

Костел святого Владислава парафії Зіслання Святого Духа — діючий парафіяльний костел у місті Богуслав на Київщині, збудований у 1819—1825 роках у стилі класицизму. Офіційного статусу пам’ятки архітектури не має. Є одним з найменш відомих католицьких храмів Київщини. В радянський період було зруйновано купол, сам храм обклали кахлем і перетворили на склад, а потім на килимовий цех фабрики “Богуславка”. У 2014 році храм повернули вірянам.

Джерело і фото: Вікіпедія

 

Володарка. Костьол святого Михаїла, 1815-1826 рр.

Храм зводили протягом 1815-1826 років на його місці завдяки зусиллям місцевого настоятеля о. Петра Коропки та коштам парафіян. У другій половині цього століття парафія мала понад тисячу вірян. В радянські часи костьол слугував будинком культури. 1995 року його передали православним, які його відремонтували та добудували купол. І тепер колишній римсько-католицький храм є Хрестовоздвиженською церквою Московського патріархату.

 

Сквира. Костьол Яна Непомуцького 1885 р.

Філіальний мурований костел було збудовано, за різними джерелами, 1865 чи 1885 року коштом Цецилії Радзивіллової з Мрожковських, яка, зокрема, раніше була власницею Хабного. В радянський час його зробили цехом консервного заводу. Нині на господарській території за муром. Доступу немає.

 

Тетіїв. Костьол Пресвятої Діви Марії. 1802-1804 рр.

У 1802-1804 рр. у Тетієві спорудили кам’яний парафіяльний костьол Пресвятої Діви Марії. В радянський період будівля костьолу була спотворена – її перетворили на цех заводу “Електронмаш”.