Городище-Пустоварівське. Комплекс водяних млинів.

Село Городище-Пустоварівське розташоване за 12 км на північ від Володарки. Має сільську раду. В селі мешкає близько 1 тис. осіб.Комплекс господарських будівель (млинів) споруджений у ХІХ столітті. Це пам’ятка архітектури місцевого значення (всього-навсього).

А ось що пише путівник: Дванадцять маршрутів Київщиною. – К.: Грані-Т, 2008. Автори: Роман Маленков та Олег Година.

“Продовжуємо подорожувати на північ. У Городищі-Пустоварівському нас чекає переїзд через Рось у село Щербаки Білоцерківського району. Навіть бувалий мандрівник, що проїжджає тут уперше, обов’язково зупиниться, адже перед очима постає гігантська індустріальна пам’ятка другої половини ХІХ століття – комплекс промислових споруд, який розкинувся на обох берегах Росі. Комплекс включає два величезні млини (на правому боці кам’яний триповерховий, на лівому – цегляний чотириповерховий), греблю зі шлюзами і три великі комори на схилі пагорбу, укріпленого масивними кам’яними підпірними стінами. Виходи гранітів на берегах Росі та залізний підвісний міст через річку дуже вдало вписуються у загальну картину, величі та могутності якої могли б позаздрити деякі замки.

Русло Росі розділено на два потоки, що з гуркотом вириваються через шлюзи. Млин на правому березі частково зруйнований. Але ту частину, що вціліла, місцевий колгосп переобладнав у житловий будинок. Цегляний млин на лівому березі працює, але вже на електроенергії. Якщо пощастить потрапити до середини та домовитись про невелику екскурсію з управляючим, можна побачити технологічний процес, у якому беруть участь сторічні механізми. Ті з них, що вже вийшли з ладу, зберігаються у окремому приміщенні, наче експонати у музеї. Та й весь млин може слугувати одним величезним та дуже цікавим експонатом-музеєм млинарства.Комплекс споруд у Городищі-Пустоварівському та Щербаках потенційно є одним з найкращих туристичних об’єктів Київщини, але поки що він практично невідомий. «Довіском» до комплексу є симпатична дерев’яна каплиця (ХІХ ст.), розташована на цвинтарі у Щербаках. Крім того, варто згадати про Городищенський цукровий завод, збудований у ХІХ ст. місцевим землевласником Підгірським (в майбутньому він успішно програв завод у карти).”

Фото Романа Маленкова.

Комори млина

Млин всередині. Він ще й досі робочий. Значно більше фото у нашій галереї.

 

49.641178, 29.944139 Дивитись на мапі Google Maps