Нові Стрілища


Нові Стрілища – селище міського типу в Жидачівському районі Львівської області, перша письмова згадка про яке датується 1375 роком, тоді ще просто Стрілища (зараз це село Старі Стрілища), які були прикордонним поселенням на межі Галицького і Звенигородського князівств. У 1513 році з”являється окреме містечко, яке відділилось від Стрілищ і отримало назву Нові Стрілища. Завдяки зручному розташуванню на торговому шляху з Бібрки до Рогатина містечко почало розвиватись, отримавши право на проведення чотирьох щорічних ярмарок, а також щотижневих базарів. У XVII столітті Нові Стрілища навіть користувались міськими правами, а вже за радянських часів до 1959 року були райцентром Дрогобицької області.
В деяких джерелах зустрічав інформацію, що до наших днів тут збереглись костел XVII століття і церква Успення Пресвятої Богородиці. Також поруч з селищем є музей УПА, присвячений сотні “Сіроманців” і уродженцю Стрілищ провіднику ОУН-УПА Миколі Лебедю. Проте музей мені знайти так і не вдалось, оскільки з кількох опитаних місцевих жителів ніхто про нього нічого не чув. Врешті і про костел лише один чоловік знав, але і той сказав, що він завалився. Добре, що я йому не повірив…

Відомо, що у XVII столітті в Нових Стрілищах існував костел, який у 1648 році знищили козаки Хмельницького, а відбудовувати святиню не стали. Лише на початку ХХ століття з”явились наміри побудувати новий храм. У 1913 році вже навіть зібрали кошти на будівництво, проте Перша світова війна не дала розпочати роботи. У 1938 році храм таки почали зводити, але довести будівництво до кінця не встигли, бо знову втрутилась війна. В радянські часи в костелі перебував склад, а зараз він стоїть пусткою.
Автор тексту та фото Роман Бречко                            [info]rbrechko
49.517742, 24.400463 Дивитись на мапі Google Maps